MUHASEBE

Taşıma İrsaliyesinde Bulunması Gereken Bilgiler

Önceki yazımızda Taşıma İrsaliyesinin ne olduğuna değinmiş Taşıma İrsaliyesi düzenlerken dikkat edilmesi gerekenlere değinmiştik. Bu yazımızda ise Taşıma İrsaliyesi düzenlerken hangi bilgilerin bulunması gerektiğine aynı zamanda yazımızda Taşıma İrsaliyesinin kaç nüsha düzenlenmesi gerektiğine dair bilgilere de değineceğiz.

Taşıma İrsaliyesinde Bulunması Gereken Bilgiler

Vergi Usul Kanununda 240. maddede Taşıma İrsaliyesinde bulunması gereken maddeler, tek tek belirtilmiştir. Bunlar;
1- Taşıma irsaliyesini düzenleyenin adı ve soyadı, ticaret unvanı, vergi dairesi, vergi numarası,
2- Taşınacak malın, taşımayı yapacak kişi tarafından, teslim alındığı tarih,
3- Malın kimin tarafından verildiği,
4- Malın cinsi,
5- Malın nereye ve kime gönderildiği,
6- Alınan taşıma ücreti,
7- Taşıma karayolu ile yapılacak ise, taşıyacak aracın plaka numarası
8- Sürücünün adı- soyadı

Özellikle Nakliye Yapan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Nakliye işi yapanlar tarafından, taşıma esnasında kullanılan taşıma irsaliyeleri, nakliyecilerin gelirini kontrol amacı ile Maliye Bakanlığı tarafından zorunlu tutulmaktadır. Nakliyeciler, yukarda sayılan bilgiler ışığında, taşıma irsaliyesini eksiksiz doldurmak zorundadırlar. İstenilen bilgilerin doğru ve eksiksiz olması, Maliye Bakanlığının önemle üzerinde durduğu bir konudur.

Taşıma İrsaliyesi ve Sevk İrsaliyesi Benzerliğine Dikkat!

Bazı durumlarda, taşıma irsaliyesinin şekil şartları ( belge üzerindeki bilgiler), sevk irsaliyesine çok benzediğinden dolayı, nakliyeciler taşıma irsaliyesini düzenlemez. Nasıl olsa, sevk irsaliyesi var! diye düşünürler. Ancak, sevk irsaliyesi gönderici firmanın düzenlemek zorunda olduğu bir belge iken taşıma irsaliyesini nakliye işini para karşılığı yapan firmaların MUTLAKA düzenlemesi ve taşıma esnasında, araçta bulundurması gereken bir ticari evraktır. Sevk irsaliyesinin olması, taşıma irsaliyesi yerine geçeceği anlamında değildir. Sevk irsaliyesi ve taşıma irsaliyesi, birbirinin yerine KULLANILAMAYACAK , farklı belgelerdir.

Taşıma irsaliyenin düzenlenmemesi, Özel Usulsüzlük Cezası aldığı gibi; taşıma irsaliyesinin hem asıl hem de örnek nüshasındaki tüm bilgilerin, aynı olmaması da, ceza konusudur. Para ceza miktarlarını burada yazmak, Maliye Bakanlığı yetkililerine, saygısızlık olabilir.

Taşıma İrsaliyesi Kaç Nüsha Düzenlenmelidir?

Para cezası almamak, daha da önemlisi, ticari anlamda kirlenmemek amacı ile, nakliye şirketleri üç nüsha olarak düzenleyecekleri taşıma irsaliyesini, mutlaka şekil şartlarına uygun ve eksiksiz düzenlemeleri gerekir. Bu görevi de, ticari bir onur saymalıdırlar.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey