YÖNETMELİKLER

Taşeron İşçilerin Sınavı Nasıl Olacak?

Önceki yazımızda taşeron işçilerin kıdem tazminatı ve yıllık izinlerinin nasıl olcağı ile ilgili bilgiler paylaşmıştık. Bu yazımızda ise taşeron işçilerinin kamuya geçişinde sınav sisteminin nasıl olacağı konısında Çalışma Bakanının yaptığı açıklamalara yer vereceğiz.

Yine özellikle kamuoyunda tartışılan konulardan bir tanesi olan taşeron işçilerin bir sınava tabi tutulacağı konusu ile alakalı olarak Çalışma Bakanı bu konuya da bir açıklık getirdi.

Özellikle yayınlanan tebliğ de 50 puan alma zorunluluğu bulunuyor sınav şekli idareleri bırakılıyor bu uygulamada birlik açısından bir sakınca doğurur mu sorusunu cevaplandırıyor.

Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu özellikle kamuoyunda tartışılan ve haksız yere yapılan eleştiriler yerine daha yapıcı eleştirilerin yapılması gerektiğini belirterek sınav şekli ve yapısı konusunda bilgilendirme yapıyor.

Sözlü, Yazılı veya Mülakat Şeklinde Sınav Yapılacak

“Sınav konusunda kamuoyunda tartışılan, önce yazılı sınav, sonra sözlü sınav ve sonra mülakat yapılacak gibi konular sıkça tartışılıyor. Kamuoyunda tartışılan aksine biz şöyle bir inisiyatif ortaya koyduk. Ya sözlü olacak ya yazılı olacak, ya da mülakat şeklinde olacak.

50 Puan Belirlenen En Düşük Puan

Mülakat ya da sözlü olduğunda başarılı ya da başarısız şeklinde iki tane sonucumuz var. Yazılı olduğunda 50 puan belirlenen en düşük puan olarak ortaya çıkmakta. Sınavlar çalışan arkadaşlarımızın kendi işleriyle ilgili olacak. Çalışan kişiler ağırlıklı olarak baktığımızda 8 yıl 10 yıl gibi bir çalışma süresi ortaya çıkıyor. Bu sebeple eminim ki bu notları kolaylıkla verebileceklerdir. Burada da böyle çok test odaklı çok sorulu sınav sistemi  planlamıyoruz.

Okuma Yazma Bilmeyenler için Özel Sınav Şekli Hayata Geçecek

Sınav süreci konusunu şu anda tartışıyoruz. 10 günümüz daha var, başlaması ile alakalı ikinci bir gösterdiğimiz hassasiyet eğitim durumlarına göre olacak. Hem çalıştıkları meslek  ve Eğitim durumları, ilkokul mezununa sorulacak soru okur yazar olmayanlar var onlara sorulacak sorular okuryazar değilse belki sözlü yapılacak yüz yüze görüşme şeklinde yapılacak.

Yani sınav sistemi eğitim durumuna göre değişecek.  Biz özellikle toplum vicdanı açısından sınav mekanizmasını koyduk. Kamuda kadroya geçiş durumu söz konusu olmasaydı Bakanlığa bağlı İŞKUR üzerinden kurumlar talepte bulunuyorlar. Liste üzerine sınav yapılıyor KPSS üzerine kamuda işçi olmuyor altındakiler kura yöntemi yapılıyor böyle bir sistem varken bizim eşitlik ilkesi adalet ilkesi gereği bizler için önemli ise bu mekanizmayı koymamız gerekiyordu.

Özellikle şunu belirtmekte fayda var kamunun hiçbir alanında hizmete dayalı personel ihalesi bulunmuyor. Kamudaki çalışan açığından dolayı ya hiç kimsenin kolay kolay bir çalışanı kaybetmek üzerine bir kurgu yapacağını düşünemiyorum. Hizmetlerde etkinlik verimlilik bizim önceliğimiz bu anlamda da herkesin içi rahat olsun.

Sınavlar çalışan eğitim durumuna ve yaptığı işe göre belirlenecek şeklinde sınav sistemini özetleyebiliriz. Dolayısı ile 50 puana ulaşma anlamında kolaylık olduğunu söyleyebiliriz.

Taşeron konusunda bir madde daha çok tartışılıyor 41 maddenin 2. fıkrası bir tür zorunlu emeklilik gibi algılanmış  bu konuyu da açıklığa kavuşturmak da fayda var.

Geçiş ile alakalı normalde yaş sınırları var ama yaş sınırı koymadık.  Özellikle emekli yaşı gelmiş ve hala çalışmaya devam eden kişiler bulunmakta ama biz yaş sınırı koymadık. Bir de eğer emeklilerimizin kamuya kadrolu işçi olarak geçişlerini sağlasaydık kurallar gereği emekli maaşları kesilecekti. Bu anlamda çok da tercih edilmeyecek bir durum söz konusu olacaktı.

Yani kamuda emekli olarak çalışma ile ilgili engeller var zorluklar var ve bizim bu konuda düzenleme yapmamızı gerekli. Emekli hakkı elde edinceye kadar Kamuda istihdam edilebilecekler. Burada önemli olan konu yaş sınırı olmadan emeklilik hakkını kazanan ne kadar kişilerin çalışabilecek olması. Taşeronda çalışanların yaş aralıklarına baktığımız zaman bunun faydalı olacağı çok sayıda işçi kardeşimiz de bulunuyor.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey