KANUNLAR

Taşeron İşçilerin Kamuda İstihdamı İle İlgili Bilgilendirme

Mevcut hükümet seçim çalışmaları esnasında verdiği söz gereği taşeron işçiler yani alt işverenlerde çalışan işçiler ile ilgili düzenleme yapacağını duyurmuştu. Hatta seçim sonrasındaki ilk üç aydaki eylem planı içerisinde de bu uygulamaya ver verilmişti.

Bu çalışma çerçevesinde alt işverende çalışan taşeron işçilerin kamuda istihdam edilmesi mümkün kılınmakta bu çalışma gerçekleştirilerek taşeron işçilerin kamuda istihdam edilmesi konusu gündemde tutulmakta.

Bu kriterin en önemli olan kısmı ise taşeron şirkette çalışan kişilerden asıl işleri yapan işçilerin kamuda istihdam edilmesi gündemde olacak.

Aynı zamanda yasa tasarısında asıl işte çalışan kişilerin 2 yıl boyunca iş yerinde çalışmış olması kriteri de getirilebilecek.

Taşeron şirketlerin ise işçi çalıştırabilmesi hazırlanacak listelere bağlı olacak. Hazırlanacak yardımcı işler dışındakiler kamuda asıl işçi olarak kamuda istihdam edilmesi gerekecek. Asıl iş tanımı ve yardımcı iş tanımı ile ilgili detaylı bilgiyi yazımızdan alabilirsiniz.

taseron_isci_yasasi

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın da belirttiği üzere hangi iş kolunun asıl iş olduğu hangi iş kolunun yardımcı iş olacağı da daha sonra bakanlıkça da belirlenmiş olacak.

Yine Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın vermiş olduğu bilgiye göre hazırlanacak liste çalışma bakanlığıyla birlikte hazırlanacak. Yine yapılacak açıklamaya göre mevcut yasa 2016 yılının 21 marttan önce meclise sunulmuş olacağı belirtildi.

Bu açıdan bakıldığında da taşeron işçi sorunun 2016 yılı içerisinde büyük oranda çözüleceği gözlemlenmektedir. Uzun yıllardır gündemde olan bu sorununda büyük ölçüde çözüleceği anlaşılmakta.

 

 

 

Devamını Göster

Related Articles

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey