İNSAN KAYNAKLARISÖZLEŞMELER

Taşeron İşçi Alımının Kapsamı Nedir?

Önceki yazılarımızda taşeron işçiler için yapılacak sınavların genel taslağından bahsetmiş aynı zamanda sulh sözleşmelerinin neler olduğu konusunda genel bilgilendirme yapmıştık. Bu yazımızda ise ağırlıklı olarak taşeron sisteminden kamu kurum ve kuruluşlara geçecek olan kişilerin genel kapsamının neler olduğu aynı zamanda bu kapsamda hangi işçişerin kamuya geçiş yapacağı gibi konuları Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu kendisi bizzat cevaplandırıyor.

Herhangi bir süre kısıtı koymadan tüm personel alımına dayalı hizmet ihaleleri kapsamınımız içinde yer almaktadır

Tüm kamu kurum ve kuruluşların genel kapsam içerisinde yer aldığını belirten Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu konu hakkındaki açıklamarına yer veriyoruz.

“Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının özel bütçeli kuruluşlarımız, denetleyici kuruluşlarımız Sosyal Güvenlik kuruluşlarımız kapsamını içerisinde yer alıyor. Yani taşeron tanımı içerisinde kamuda kim varsa biz hepsini dahil etmiş durumdayız.

Bu sayı 450.000 dolaylarında o günden farklı olarak artık kamuda Merkezi Bütçe ile düzenlenen kuruluşlarda personel alımına dayalı ihale yapılmayacağı için 12 aydan az yapılan ihaleler de vardı. Oradaki işçilerimiz kış günü mağduriyet yaşamasınlar diye onları da düzenlemenin içerisinde  aldık. Yani herhangi bir süre kısıtı koymadan tüm personel alımına dayalı hizmet ihaleleri kapsamınımız içinde yer almaktadır.

Bakanlık Çalışanlarının 5 Katı Büyüklüğünde Kişiyi Kadroya Alıyoruz

Bakanlık çalışan sayısının 5 katı büyüklüğünde bir çalışan sayısını kamuya alacaklarını belirten Saıeroğlu personel alımıyla ilgili ilk aşamanın ne kadar ciddi olduğunu anlatarak açıklamarına devam etti:

“Bakanlıklarda çalışan sayımız 99.000 şu anda biriz 450 bin kişiye sürekli işçi kadrosuna alıyoruz. Bu anlamda yaklaşık dört buçuk katı büyüklüğünde bir sayıyı sürekli işçi kadrolarında istihdam etmiş olacağız bu yaptığımız 1. aşamanın ne kadar büyük olduğunu gösteren önemli bir veri.

ikinci aşamada Belediyelerimiz, İl Özel idare idarelerimiz, Mahalli İdarelerimiz ve Belediye şirketlerimiz de çalışan taşeron kardeşlerimizle ilgili buradaki bütün taşerondaki yine personel alımına dayalı hizmet ihalesinde çalışan artı Temizlik park bahçe çöp toplama işlerindeki orada personel alım anında kapsamına genişleterek tüm işlerde  çalışan arkadaşlarımızı kapsam içerisine aldık ve belediyelerin iştiraklerinde istihdamı gerçekleştireceğiz.”

Belediye ve Belediye İştirakleri için de Önemli Alım Hayata Geçiyor

“Buradaki rakamları incelemek gerekirse 450.000. Buradaki rakamında büyüklüğünü göstermek adına halihazırda Belediye iştiraklerinde çalışan işçi sayısı 99.108 ve belediyelerde çalışan işçi sayısı da 86000 yani şirketlere 98.000 kişinin çalıştığı şirketlere 450.000 kişinin işçi olarak yerleşmesi mümkün olabiliyor. Bu da rakamın ne kadar büyük olduğunu gösteriyor.

Ilgili çalışma ile birlikte 4C statüsünde ki çalışanları 4B statüsünde alıyoruz Ve artık 4C statüsünde çalışanlar da 4B statüsünde çalışan olarak değerlendiriliyor. Böylece 4C statüsü tamamen ortadan kalkmış oluyor.

Geçici  mevsimlik işçilerin çalışma süreleri 5 ay 4 gün olarak belirlenmişti bu süreye ek olarak mevsimlik işçilerin çalışma sürelerini 4 ay daha uzatıyoruz. Böylece mevsimlik işçilerin çalışma süresi 9 ay 9 gün olarak netleşmiş oluyor.”

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey