KOSGEB DESTEK TEŞVİK

Tarımsal Sulama Yatırımı Yapanlara Önemli Destek

Tarım ve Hayvancılık alanında son dönemde hem Hükümet yetkililerinden hem de Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından ardı ardına girişimler hayata geçiriliyor. Bugünlerde ise desteklerin son halkası olan tarımsal sulama alanları ile ilgili önemli bir destek hayata geçirilmiş oluyor. Yapılan destek şartları yerine getiren tarım ile ilgilenen herkes için önemli can suyu olacağa benzer. Haberimizde desteklerin şartlarını inceleyeceğiz.

“Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliği”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliği” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğin yürürlüğe girmesiyle ve resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmesiyle birlikte desteğin de önü açılmış ve başvurmak isteyenler için harekete geçilebilir yere gelmiş oldu.

İlgili tebliğin resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle birlikte tarımsal faaliyetler için kullanılan ve geliştirilen modern basınçlı bireysel sulama sistemlerinin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılarak, daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretilmesi amaçlanıyor.

Hangi Uygulamalar Kapsam İçinde?

Kırsal alanların desteklenmesi kapsamında bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesi programıyla ;

  1. Tarla içi damla sulama,
  2. Yağmurlama,
  3. Mikro yağmurlama,
  4. Yüzey altı damla sulama,
  5. Lineer veya center pivot sulama,
  6. Tamburlu sulama,
  7. Güneş enerjili sulama

Sistemleri kapsam dahiline alınıyor.

Başvurular Nasıl Yapılabilir?

Başvuru yapacak kişilerin veya kurumların belirtilen desteklerden yararlanabilmeleri için Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı olmaları ön koşul olarak sunuluyor. Her şeyden önce ÇKS’ye öncelikle kayıt olunması gerekmekte.

Verilecek Olan %50 Desteğin Detayları Nelerdir?

Kabul edilen başvurularda, sözleşmede belirlenen hibeye esas mal alım tutarının KDV hariç yüzde 50’sine hibe yoluyla destek verilecek.

Hibeye esas mal alım tutarı 1 milyon lirayı geçemeyecek. Mal alım bedellerinin bu miktarı aşması durumunda, aşan kısım yatırımcı tarafından ayni katkı olarak karşılanacak.

Bu tebliğ kapsamında başvurular, programın uygulama yılı itibarıyla 1 Ocak’tan başlayarak 60 gün içinde, mesai bitimine kadar, başvuru sahipleri tarafından dosya halinde tek nüsha olarak elden il müdürlüğüne teslim edilerek yapılacak.

Program kapsamında başvuruların yapıldığı her il için tahsis edilen ödenek miktarı kadar başvuruya hibe desteği sağlanacak.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey