KOSGEB DESTEK TEŞVİK

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu TKDK Hibe Başvuruları

Bu yazımızda TKDK Hibe Başvurularının neler olduğu başvuru miktarları ve hangi sektörlerin desteklendiği ile ilgili konumuza değindik. Başvuru esnasında hangi adımların izlenmesi gerektiği ile ilgili yazımızı da ayrıca inceleyebilirsiniz.

  • Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun kısa adı TKDK’dır. Kurum Kısa adı IPARD olan “Kırsal Kalkınma Programı” kapsamında yatırımlara %70’e varan hibe desteği sunmaktadır.
  • Kurum genel olarak hibe desteğini yazılı basın başta olmak üzere birçok alanda çağrılar yaparak kendisini duyurmaktadır. Bu duyurularını da 444 85 35 numaralı telefonlarına yönlendirmekte.
  • Program kapsamında süt üreticiliği, et besiciliği ve yumurta tavukculuğuna, işleme pazarlamasında ise et, süt, meyve sebze ve su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına, aynı zamanda arıcılık, seracılık ve tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, yerel ürünler el sanatları ve kültür balıkçılığına ek olarak yenilebilir enerji ve makine parklarına  TKDK destekleri verilmektedir.
  • Başvurular gerçek ve tüzel kişilikler olmak kaydıyla birlikte reklamlarda ve çağrılarda duyurulduğu şekilde il koordinatörlüklerine projeleriyle birlikte başvuru yapabilirler.

tarim-ve-kirsal-kalkinmayi-destekleme-kurumu

  • Başvuru sahibi başvurulduğu esnada 65 yaşın üzerinde olmamalıdır. Aynı zamanda başvuran kişinin vergi ve sgk prim borcu bulunmamalıdır.
  • Başvuru sahibi yatırımını öncelikle kendi öz kaynaklarıyla gerçekleştirmiş olmalıdır. Daha sonra hibe başvurusunu yapar ve kabul görürse hibesini sonradan alır.
  • Başvuran kişinin yeterli sermayesi yoksa TKDK’nın anlaşmalı olduğu bankalardan veya Tarım kredi kooperatiflerinden uygun faiz oranları dahilinde kredi kullanabilirler.
  • Desteklenen her sektör için farklı kredi limitleri, farklı koşullar ve farklı hibe oranları söz konusu olduğundan başvuruları TKDK’ya yapıp gerekli bilgileri almak faydalı olacaktır.
  • Yatırım limitleri sektörlere göre farklılık gösterse de alt limit 5,000 EURO üst limit 3,000,000 Euro’dur. Program kapsamında Yapım işleri, Makine-Ekipman, Danışmanlık, Görünürlük işlemleri kapsam dahilindedir.

kaynak: tkdk.gov.tr

Devamını Göster

Related Articles

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey