SİGORTA

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Avantajları

 Bu yazımızda Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının avantajlarına değineceğiz. Önceki yazılarımızda tamamlayıcı sağlık sigortalarında kapsam dışı hallerin neler olduğunu, doğum teminatına ve de tamamlayıcı sağlık sigortasının neler olduğuna değinmiştik. Aynı zamanda yazımızda tamamlayıcı sağlık sigortası faydalarına da değineceğiz.

  • Tamamlayıcı Sağlık Sigortası faydalarından bir tanesi de hastane tedavilerinde ödemeniz gereken payı karşılayan sigorta türü olmasıdır.
  • Bu uygulama sayesinde sağlıkta daha iyi hizmet döneminin önü açılmıştır. Yatak ücretlerinin ya da özel hastanelere ödenen ek ücretlerin SGK’ya yansıtılabilecek olması önemli bir avantajdır. Elbette bu uygulamanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Örneğin Sağlık Uygulama Tebliği’ne göre reçetede 4 kalem ve 1 kutu bedelinin karşılanabilecek olması hastalar açısından bekleme sıkıntısı yaratabilecek bir durum olarak görülmektedir.

tamamlayici-saglik-sigortasi-faydalari

  • Örneğin SGK’lı olduğunuzu düşünün. Özel bir sigortadan faydalanmaya karar verdiniz ama yüksek primden de kaçınıyorsunuz. İşte tamamlayıcı sağlık sigortasını kullanarak 3’te 1 fiyatına sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Yalnızca SGK katılım payı ödüyorsunuz. Eğer özel bir sağlık sigortanız yoksa, anlaşmalı özel bir hastaneye gittiğinizde faturanızı hem hastane hem de SGK ödüyor. Tamamlayıcı sağlık sigortasında SGK katılım ücretini ödemek yeterli oluyor.  Örneğin 100 TL doktor ücreti var ve 18 TL SGK katılım bedeli varsa, sizin o 18 TL’yi ödemeniz yeterli. Ayrıca, testler ve tetkikler için de ücret ödemenize gerek yok.
  • Uzun yıllar boyunca Avrupa’da kullanılan bu sigortayı Türkiye’ye getiren sigorta şirketi ise Mapfre Sigorta’dır. Mapfre Sigorta bu dönem içerisinde yüzlerce özel hastane ile anlaşması sonucunda artık birçok yerden fark ödemeden sağlık hizmetinden faydalınabiliyor. Bugün, birçok sigorta şiketi de bu durumla ilgili çalışmalar gerçekleştirmiş ve onlar da özel hastanelerle anlaşarak hastalara büyük kolaylıklar sağlamıştır.

SİGORTA TALEPLERİNİZ İÇİN BAŞVURU

Devamını Göster

Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun Lise Eğitimini Anadolu Hisarı Ticaret Meslek Lisesinde Muhasebe bölümünde tamamlamıştır. Muhasebe eğitiminden sonra Uludağ Üniversitesi Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünden mezun olmuştur. Şu anda da Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi 4. sınıf öğrencisidir. Sağlık sigortaları uzmanlık alanı olmak üzere Tuğba Coşkun’un 10 yıllık sigorta deneyimi bulunmaktadır. Tuğba Coşkun aynı zamanda Yelken Sigorta Acenteliğinin ortaklarındandır.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey