SİGORTA

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Yeni Dönemin 8 İşareti

Yeni hükümetin kurulması ile birlikte ilk hükümetin ilk icraatları da belli olmaya başladı. Tamamlayıcı sağlık sigortası düzenlenmesi ile birlikte sağlık sigortalıların hayatını değiştirecek birçok değişiklik hayata geçirilecek. Bu yazımızda ise Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile kişilerin hayatını değiştirecek gelişmeleri aktarmaya çalışacağız.

  • Bu dönemin en önemli gelişmesi tamamlayıcı sağlık sigortasının devlet eliyle organize edilecek olması. Oluşturulacak Sigorta havuzunu devlet yapılandıracak primini devlet belirleyecek. Burada model olarak Tarsim Tarım sigortaları havuzu ve Dask gibi oluşturulan havuzlara devletin yaptığı katkı gibi bir durum gerçekleşmiş olacak.
  • Sigorta Şirketleri tarafından konuya bakacak olursak da emeklilik sigortalarına benzer şekilde kurulacak tamamlayıcı sağlık sigortası sisteminin sigorta yaptıracak kişilere yüzde 25 destek vermesini istiyorlar.
  • Detayları zaman ilerledikçe belli olacak (şimdilik düşünülen aylık 50 TL)  sistemde ise sigortalılar özel sağlık kuruluşlarında yapılacak muayenelerde herhangi bir ücret ödenmeyecek.
  • Yine detaylara baktığımızda özel sağlık sigortasının benzeri bir durumun ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Bu çalışma ile, yatarak tedavi olarak adlandırılan kişinin hastaneye yatmasını gerektiren rahatsızlıklar tamamlayıcı sağlık sigortasında zorunlu tutulacak olup yine sigortalı herhangi bir katkı bedeli ödemeyecek.
  • Sistemin özellikle çalışanlar ve emekliliker için yani sgk’ya bağlı olanlar için zorunlu tutulması gündemde.
  • Devlet tarafından organize edilecek tamamlayıcı sağlık sigortalarının diğer sağlık sigortası şirketlerinin sunduğu tamamlayıcı sağlık sigortalarından farklı olarak ayakta tedavi hizmetini sunmuyor olmaları. Yani yeni sistemdeki tamamlayıcı sağlık sigortası sadece yatarak tedavileri kapsayacak.

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI BAŞVURU FORMU

  • Çalışma modelinin ise yine SGK’ya benzer bir yapıda organize edilmesi gündemde. SGK’da olduğu gibi Tamamlayıcı sağlık sigortasında havuz özel hastanelerle birebir anlaşma yapacak ve anlaşma yapılan hastanelerde geçerli olan tamamlayıcı sağlık sigortası kullanılabilecek.
  • Sonuç olarak tamamlayıcı sağlık sigortasının hem devlet tarafından ancak çoğunlukla da özel sigorta şirketleri tarafından yönetilecek olması havuzda birikecek primin daha iyi idare edilebilmesi aynı zamanda sistem tabana yayılacağından havuzda biriken primin yüksek olmasından kaynaklı olarak yine sigortalı adaylarının daha düşük miktarlarda sigorta poliçesi ödemesi gündeme gelmiş olacak. Bu haliyle Tamamlayıcı sağlık sigortasının son görüşmeler çerçevesinde vatandaşa fayda sağlayacağı da bir gerçek.
Devamını Göster

Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun Lise Eğitimini Anadolu Hisarı Ticaret Meslek Lisesinde Muhasebe bölümünde tamamlamıştır. Muhasebe eğitiminden sonra Uludağ Üniversitesi Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünden mezun olmuştur. Şu anda da Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi 4. sınıf öğrencisidir. Sağlık sigortaları uzmanlık alanı olmak üzere Tuğba Coşkun’un 10 yıllık sigorta deneyimi bulunmaktadır. Tuğba Coşkun aynı zamanda Yelken Sigorta Acenteliğinin ortaklarındandır.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey