SİGORTA

Su Ürünleri Hayat Sigortası Nedir?

Su ürünleri Hayat Sigortası Devletin %50 oranında prim ödemelerine destek verdiği sigorta kapsamında belirtilen su ürünlerinin kaybından dolayı oluşan çiftçinin maddi hasarlarını karşılamak için yapılan sigorta türlerindendir. Devlet desteği olması sebebiyle prim ödemelerinde önemli destekler sağlanmaktadır.

Su Ürünleri Hayat Sigortası Kapsamı Nedir?

Denizlerde ve iç sularda yetiştirilen su ürünlerine, su ürünleri kayıt sistemine (SKS) kayıtlı mevcut bilgiler ve yapılacak risk incelemesi dikkate alınarak, ölüm riski teminatı; Su Ürünleri Sigortası Genel Şartları ile Tarife ve Talimatlar kapsamında Tarım Sigortaları Havuzu tarafından verilir. Değerlendirmeleri genel olarak sigorta eksperleri yapmaktadır.

Su Ürünleri Hayat Sigortasında Kapsam İçine Alınan Riskler

Genel şartlarda yazılı istisnalar dışında kalan her türlü hastalık, yetiştiricinin kontrolü dışındaki kirlenme ve zehirlenmeler, her türlü doğal afet, kazalar, predatörler, alg patlaması. sebebiyle su ürünleri stokunda meydana gelen ölümler ve fiziksel kayıpları sigortaya kabul edilmesi halinde kapsam altına alınmaktadır.

Kafes ve Ağlarında; her türlü doğal afet, kazalar, predatörler, alg patlaması nedeniyle, meydana gelen maddi zararı, temin eder.

SİGORTA TALEPLERİNİZ İÇİN BAŞVURU

Su Ürünleri Hayat Sigortası %50 Devlet Desteği

Su Ürünleri Hayat Sigortası hesaplamasından sonra çıkan prim miktarının %50’si devlet tarafından karşılanmaktadır. Yetiştirme planında beyan edilen aylık ortalama stok değeri üzerinden hesaplanan depo-geçici- prim tutarının Sigortalı tarafından ödenecek kısmının %25’i peşin alınır, kalan prim tutarı da en fazla 5 taksitle tahsil edilir. Poliçe bitiminde; yetiştirme süresi boyunca gerçekleşmiş olan aylık ortalama stok değerleri esas alınarak yapılan prim hesabına göre gerekli prim ayarlaması yapılır. Su Ürünleri Hayat Sigortasında hasar ihbarı en geç 24 saat içinde Tarım Sigortaları Havuzuna (TARSİM’e), sigorta şirketine, acentesine yapılır.

su-urunleri-hayat-sigortasi

Su Ürünleri Hayat Sigortasında Poliçe Üretim

Su Ürünleri yetiştiricisi gerekli başvuruları yapar ve değerlendirme sonucunda uygun olan olanlar için poliçeleşme işlemi yetkili sigorta şirketi veya sigorta acentesi tarafından üretilir.

Su Ürünleri Hayat Sigortasında Hasar Ödeme

Sigorta eksperlerinin incelemesi sonucunda vermiş olduğu rapor olumlu olması halinde ekspertiz raporuna istinaden kesinleşmiş olan tazminat 30 gün için sigortalının banka hesabına yatırılır.

Su Ürünleri Sigortaları Genel Şartları

[download id=”671″]

 

Devamını Göster

Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun Lise Eğitimini Anadolu Hisarı Ticaret Meslek Lisesinde Muhasebe bölümünde tamamlamıştır. Muhasebe eğitiminden sonra Uludağ Üniversitesi Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünden mezun olmuştur. Şu anda da Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi 4. sınıf öğrencisidir. Sağlık sigortaları uzmanlık alanı olmak üzere Tuğba Coşkun’un 10 yıllık sigorta deneyimi bulunmaktadır. Tuğba Coşkun aynı zamanda Yelken Sigorta Acenteliğinin ortaklarındandır.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey