VERGİ

Stopaj Vergisinin Tanımı ve Kapsamı

Önceki yazımızda KDV beyannamelerinin tanımına ve genel bilgilendirmesine değinmiştik. Bu yazımızda ise stopaj vergisinin tanımını yapacak ve stopaj vergisinin genel tanımına değineceğiz. Aynı zamanda stopaj vergisinin de hangi mantık üzerinden çalıştığını da anlatmaya da çalışacağız.

Yine kira stopajı tanımı ve hesaplama yöntemleri ile ilgili bilgilendirmelere ulaşmak isterseniz yazımızı ayrıca inceleyebilirsiniz.

Stopaj nedir?

Stopaj, sözlükte “ kaynakta kesme, tevkif “ diye tanımlanır. Her ne kadar sözlük anlamı “ kaynakta kesme “  olsa da, biz Mali Müşavirler için, stopaj,  bir vergi ödeme yöntemidir.

Stopajın uygulama amacı nedir?

Stopaj, Gelir Vergisi ile birlikte ortaya çıkmış ve giderek daha geniş bir uygulama alanında kullanılmaya başlanılmıştır.

Stopaj, verginin tahsilini daha kolay ve garantili bir şekilde gerçekleştirmek isteyen Maliye İdaresinin kullanmış olduğu yöntemlerden biridir. Verginin toplanması konusunda en işlek ve güvenilir yöntem olarak görülür. Bu yöntem sayesinde, gelir doğar doğmaz, devlet,  bu gelirin vergisini tahsil etmiş olur.

Her ne kadar mükellef üzerinde oluşan,  verginin psikolojik baskısını azaltmak için, yapıldığı iddia edilse de;  bu ödeme yöntemi,  mükellefin psikolojini düzeltmek için yapılmaz. Sonuçta, kaynakta kesilip işveren tarafından ödenmiş gibi görünse de, ücret alındıktan sonra çalışan tarafından ödense de ;  VERGİ , VERGİDİR . Ve,  ödemeyi  her iki yöntemde de, aslında  çalışan kişi yapmaktadır.

Stopaj yöntemi için,  devletin vergi alacağını tahsil etmesinde en etkin yöntem olduğu için;  “ devletin psikolojik baskısını ortadan kaldıran bir yöntem”  diyebiliriz.

Stopaj vergisinin kapsamı nedir?

Stopaj vergisinin kapsamı geniştir. V.U.K. Madde 94 ‘te tek tek sayılmış olan ve aralarında

Gelir Vergisi

Kurumlar Vergisi

Serbest Meslek Sahibi

Gayrimenkul  Sahiplerinin de olduğu kişilerin, tüm gelirleri için stopaj vergisi uygulanmaktadır.

Ek olarak;

Maaş ve Ücretlerden Kesilen Stopaj Vergisi de ayrıca bulunmaktadır.  Maaş ve Ücretlerden Kesilen Stopaj Vergileri ertesi ayın 20. Günü akşamına kadar Muhtasar Beyannamesi ile birlikte verilir.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey