KOBİ KREDİLERİ

Spot Krediler Hakkında 6 Önemli Bilgi

  1. Spot Krediler rotatif kredilerden farklı olarak faiz oranı ve vadesi kredi kullanım esnasında belirlenen ve sonradan değiştirilemeyen kredi türlerindendir. Bu kredi türünde krediyi kullanan da kullandırtan da faiz oranlarında değişikliğe gidemediği gibi erken kapama yapma imkanı da bulunmamaktadır.
  2. Spot kredi ticari faaliyetlerde daha yoğun olarak kullanılan kredileri tiplerindendir.
  3. Yine son dönemde bu kredi türünde erken kapama opsiyonlu kredi türleri eklenerek spot kredilere belli esneklik de getirilmiş oldu.
  4. Bu kredi türü bir yıldan kısa vadeli olarak kullanılması halinde kkdf ödemesi de bulunmaktadır. (Döviz kredileri için) Yine bir yıldan az kullanılan TL kredileri için bsmv ödenmektedir. Bir yıldan az süreli kullanımlı spot kredilerinin de süreden kaynaklı olarak işletmelere zorluk yarattığı da bir gerçektir.
  5. Genel kullanım alanı büyük firmaların kısa vadeli borçları için kullanılmaktadır. Yine genelde firmanın bir tarifte alacağı bulunmakta ancak o döneme kadar da kendisine ihtiyaç olan finansman açığını kapatmak için kullanılmaktadır.
  6. Spot kredi hesaplama formülü bankadan bankaya göre farklılık göstermektedir. Bu açıdan bankaların kendilerine ait spot kredi faiz oranları bulunduğundan en makul olanı ilgili bankaya başvuru yapmak olacaktır. İlgili banka başvuracak kişi adına spot kredi faiz hesaplama işlemini gerçekleştirecektir.

spot-kredi-nedir

 

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey