SÖZLEŞMELER

Sözleşmeleri İncelerken Dikkat Edilecekler

Sözleşme inceleme herkesin, özellikle kobi’lerin dikkat etmesi gereken önemli hususlardan birisidir. Küçük işletmeler ve kobi’ler sözleşmeleri nasıl incelemeli incelerken nelere dikkat etmeli gibi konuları bir yazı ile toparlayalım istedik. Tabi ki detaylı sözleşmelerde ve duruma göre özel sözleşmelerde aşağıda belirtilenlerin dışında durumlar ortaya çıkabilir.

Kaşe Kullanımı

Sözleşme incelerken belirtilen ticari unvan ile basılan kaşedeki ünvanın, adresin, vergi dairesi vergi numarası gibi bilgilerin birbirini tutup tutmadığını kontrol etmekte fayda var.

Sözleşmeyi imzalayacak kişinin yetkisi

Bu noktada kişi anlaşma yaptığınız kişinin yetkisinin olup olmadığının sorgulanması gerekmekte. Bu kişi gerçekten imza yetkisine sahip mi araştırılmasında fayda var. Gerekirse ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri, vergi levhası gibi evraklar da istenilebilir.

Sözleşmenin Onaylanması

Sözleşme onaylanması için her iki tarafın da imzalı kaşeli olarak onaylaması yeterli olacaktır. Bu noktada sözleşmeyi daha da garanti altına almak isterseniz noter gibi yerleri kullanarak daha garantili bir yol seçebilirsiniz.

sozlesmede-dikkat-edilecekler

Sözleşme Nüshaları

Sözleşmeleri incelerken nüshaları sözleşmede belirtilen taraf sayısı kadar çıkartılmalıdır. Sözleşmelerin imzalı ve kaşeli nüshaları her iki tarafta da olmalıdır.

Sözleşmedeki Açıklık

Sözleşmelerde her iki tarafın yükümlülükleri açık bir şekilde detaylandırılmış haliyle yazılmalıdır. Sözleşmede alınacak hizmetin, ödeme maddelerinin, vb tüm süreçlerin detaylı şekilde açıklanması detaylandırılması oldukça önemli bu sebeple tüm süreçlerin konuşulan veya taahhütte bulunulan konuların sözleşmede belirtilmesinde fayda var.

Ödeme Maddesi

Ödeme maddesinde ise yine her iki tarafın da ödeme yükümlülükleri detaylı şekilde yazılmalıdır. Ödeme peşin mi olacak? , Vadeli mi olacak? Ödeme gecikmelerinde faiz oranı aylık olarak nedir? Veya ödeme gecikmesinden dolayı günlük mü faiz uygulanacak gibi…
Yine tarafların yükümlülüğünde olan rakamlar aynı zamanda yazı ile de yazılmalıdır. Böylece karışıklıkların da önüne geçmiş olunmakta.
Yine bu madde içerisinde var ise döviz kurunun anlaşılan rakamı üzerinden belirtmekte fayda var. Bir anlamda sözleşme ile döviz kurunun sabitlenmesi olarak da düşünülebilir.

Yabancılarla Yapılan Sözleşmeler

Bu tarz sözleşmeler daha karmaşık olacağından profesyonellerden destek almakta fayda olacaktır. Bu konuda destek almak isterseniz ilgili formu doldurabilirsiniz.
Aynı zamanda bu tarz sözleşmeleri yeminli tercümanlarla veya konusunda uzman, legal işletmelerde çevirtmekte fayda olacaktır.

Sözleşme İmzalanma Süreci

Sözleşme anlaşma sağlandıktan belli bir süre sonra imzalanmasında fayda olacaktır. Bu dönemde gelişen ekonomik koşullar ve döviz veya global süreçlerde değişiklik olabilir. Bu sebeple sözleşme imzalama süreçlerini uzun tutmamak veya kısa sürede de incelemeden imzalamamak gerekir.

Sonuç olarak hem sözleşme hazırlama süreçleri hem de yapılan sözleşmelerin incelenmesi süreçleri firmalar için, hizmet/ürün alıp satanlar için kritik öneme sahip bir süreçtir. Bu sebeple sürecin dengeli ve anlamlı ilerlemesi için sözleşmenin her iki tarafın da haklarını koruyacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.

Bu konuda danışmanlık hizmeti almak isterseniz ilgili formu doldurabilirsiniz.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey