Başarılı Kadın GirişimcilerHUKUK HİZMETLERİ

Şirketlerin Çalışanları için Kreş Açmaları Zorunlu mu?

Kadınların iş hayatına olan etkisi ve ekonomik büyümede ki katkısı tartışmasız çok önemlidir.  İş hayatına bu kadar katkısı ve önemi olan kadınlar özellikle çocuk yapma veya çocuklarını büyütme ile iş hayatına devam etme noktasında dönem dönem kararlar vermek zorunda kalıyorlar. Bu durum hem iş hayatından kadınların kopmasını sağlarken ülke ekonomisine de büyük zarar vererek kadınların iş hayatı ile çocukları arasında tercih yapma noktasına getiriyor.

Son yıllarda buradaki sorunları tespit eden devlet yetkilileri belli kanun değişiklikleriyle belli sayıda kadın çalıştıran işletmelere kreş zorunluluğu getirerek hem kadınların iş hayatında kalmasını sağlarken aynı zamanda çocuklarını da kendilerine yakın bir kreşte yetiştirme büyütme fırsatına sahip oluyorlar.

İşyerlerine Kreş Açma Zorunluluğu

Kadın çalışanlar İş hayatına devam etmekle çocuklarına bakmak arasında seçim yapmak zorunda kalabiliyorlar çocuğuna yeterli bakım hizmeti verebilecek bir kişiye veya yeri bulamazsa işten ayrılmak zorunda bile kalabiliyorlar kadınların istihdama katılımını ve iş hayatlarındaki devamlılığı sağlamak isteyen devlet işverenlere kreş açma zorunluluğunu getirmiş durumda. Konu ile ilgili yönetmelik yönetmeliğin ilgili maddesine göre bir işverenin belediye ve mücavir alan sınırları içinde bulunan tüm işyerlerinde yaşları ve Medeni halleri ne olursa olsun toplam 150’den çok kadın çalışanı olması halinde kreş açmak zorunda Bununla birlikte iş yerindeki eşini kaybetmiş çocuğunun velayetini 60 erkek çalışanlarda bu sayıya dahil ediliyorlar.

Hangi Hallerde Kreş Açma Zorunluluğu Ortadan Kalkmakta?

Belediye ve mücavir alan sınırları içinde 150’den az kadın çalışanı olan işveren için kreş açma zorunluluğu bulunmuyor. Kreş açma zorunluluğunda Kadın işçilerin yaşları veya çocuk sahibi olup olmamaları etkili olmuyor.   Yaşları ve Medeni halleri ne olursa olsun 150’den fazla  kadın çalışanı  olan işyerlerinde 0-6 yaş arasındaki çocukların bakımı için ilgili yönetmelikteki şartları Taşıyan kreşlerin kurulması gerekiyor.  0-6 yaşındaki  Çocukların bakılması Onların kreşe bırakılması emziren çalışanların çocuklarını Emzirmeleri için işveren tarafından kurulan bu kreşler çalışma yerlerinden ayrı ve işyerine yakın olmak durumundalar.

Kreş kurmak zorunda olan işyerlerindeki Kreş hizmetinden 66 aylığa kadar çocuğu olan kadın çalışanlar faydalanabiliyorlar

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey