İNSAN KAYNAKLARI

Şirketler için Personel İlanı Verme Rehberi

Önceki yazılarımızda muhasebe personeli ilanı verirken nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili yazımıza yer vermiştik. Bu yazımızda ise firmalar personel ilanı verirken nelere dikkat etmeli? Aynı zamanda ilanı veren firmalar ilana başvuran kişileri nasıl filtreleyecekler aday filtrelemesinde nelere dikkat edilmeli gibi konular hakkında bilgi edinmek isterseniz yazımızı inceleyebilirsiniz.

İlan Verirken Nelere Dikkat Etmeli?

İlanın metni ve başlığı aranılan kriterler ile örtüşmelidir, kısa ve öz olmalıdır. Aranılan teknik bir pozisyon ise mutlaka teknik detaylar ile ilgili bilgi verilmelidir. İlan metninin içeriğinde adayların o ilana kolay ulaşmasını sağlayacak anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Örneğin, proje bazlı bir iş ise proje süresi ve durumu belirtilmelidir.

İlan verirken düğün cümleler yazmak adayın gözünde firma imajı açısından önem arz etmektedir. Yani imla kurallarına dikkat edilerek yazılan ilan metinleri kaliteli çalışanları seçmenizde fayda sağlayacaktır. İlan metninde anlam olarak düşük/devrik cümleler her zaman kaliteli adayın başvurularını sınırlandırıcı özelliklerden olabilir. Bu konuya da ayrıca dikkat etmek gerekir.

Aynı zamanda aday ilana başvururken kendisinden neler beklendiğini görev tanımının neler olduğu gibi konulara da dikkat etmektedir.  Son dönemde (özellikle İstanbul gibi) büyük şehirde iş yerinin nerede olduğu işe gidip gelirken ne kadar süre harcayacağı gibi konular da işe başvuran kişinin dikkat ettiği konulardan bir tanesidir.

basvuru_filtreleme

İlanınıza Başvuran Adayların Filtrelemesi Nasıl Yapılır?

Aday filtrelemesi yapmadan önce firmanın aday kriterlerini çok iyi netleştirmesi gerekir. Örneğin, askerliği tecilli adayları da değerlendirilebilecekse, filtrelemeyi askerlik seçeneği için esnek tutmalıdır. En uygun başvuruya ulaşabilmek için, adayın çalışmak istediği şehir/ yabancı dil seviyesi / ehliyet ya da mezuniyet gibi bilgiler filtreleme yapılırken dikkat edilmesi gereken özelliklerdir.

Yine filtreleme yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi de program bilgisi ekstra özellik gibi konular var ise filtrelemede bunların belirtilmesinde incelerken dikkat edilmesinde fayda olacaktır.

Yine ilanda belirtmediğiniz bir özellik varsa bunu filtrelerken filtreleme ekranında belirtmemelisiniz. Bu durumda asıl işinize yarayacak adayı gözden kaçırabilirsiniz. Bu açıdan bakıldığında ilan metni ile filtrelemenin birbiriyle uyuşması gerekmektedir.

 

Devamını Göster

Hande Belirgen

1978 Ankara doğumlu olan Hande Belirgen lise eğitimini Ankara’da tamamladıktan sonra, 2001 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Sırasıyla Commercial Union’da Finansal Danışman , Kariyer.Net’te Satış Takım Lideri olarak çalışmış, 2009 yılında insan kaynakları ve danışmanlık sektörüne geçiş yaparak Dünyanın önde gelen insan kaynakları seçme yerleştimr şirketlerinden olan Adecco Danışmanlık firmasında Şube Müdürü görevini yürütmüştür. Son olarak İnsan Kaynakları Çözüm Ortağı olarak farklı sektörlerde ki birçok firmanın işe alım süreçlerini yürütmektedir. Hande Belirgen ile iletişim sayfamız üzerinden sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey