KOBI REKLAM PAZARLAMA

Şirketler için Kurumsal Kimlik Çalışması Nasıl Yapılır?

Önceki yazımızda kurumsal kimlik çalışmasının tanımını yapmış ve genel hatları ile ilgili bilgilendirme yapmıştık bu yazımızda ise işletmeler için kurumsal kimlik çalışmasının nasıl yapılacağı ve kurumsal kimlik çalışmalarındaki süreçler hakkında bilgilendirmeler yapmaya çalışacağız.

Markanızı farklılaştırırken belli bir müşteri sadakati yakalamanızı sağlayacak olan kurumsal kimliğinizi nasıl tasarlayacaksınız? Bunun için profesyonel bir ajanstan hizmet almanız şiddetle önerilir. Gerek yurtiçi ve gerekse de yurtdışında bu konuda uzmanlaşmış pek çok ajans mevcuttur.

Bu ajansların sizlere sunacağı hizmet dâhilinde, kurumsal kimliğinizi oluşturmak ve yönetebilmek için belirli aşamalar vardır. Bu aşamaların en başında da ajansın, firmanızın kim olduğunu anlaması için gerekli olan bir araştırma ve analiz süreci gelir. Başarılı bir kurumsal kimlik çalışması yapmak için pek çok adım sayılabilir. Ancak kurumla ilgili tüm verilerin eksiksiz olarak ortaya konması her şeyin başında yer alır. Kurumsal kimlik çalışmasını yapacak olan ajansın elinde kurumla ilgili ne kadar fazla veri olursa, bir o kadar gerçekçi bir sonuç ortaya çıkar. Firmayı yeterince tanımak ve neler yapabileceğini bilmek başlangıç için olmazsa olmazdır.

Kurumsal kimlik tasarımı içinde logo, kartvizit, katalog, broşür, prezantasyon dosyaları, antetli kağıtlar, fatura ve irsaliye, fuar-sergi katılımları, ofis dizaynı, araç üstü giydirme, promosyon ürünleri, tebrik kartları, ajanda, takvim, tabela ve web sitesine kadar birçok unsur yer alır ve bunların ne şekilde kullanılacakları belirlenir.

Kurumsal kimliğiniz, kurumunuzun imzasıdır ve bu yönüyle değişime kapalı olduğu söylenebilir. Akılda kalıcı olmak isteniyorsa bu tarz değişimlerden kaçınmak gerekir. Bu sebeple, kurumsal kimlik çalışması büyük bir titizlikle ve doğru verilerle yapılmalıdır.

Kurumsal kimlik oluşturulurken, tasarım çalışmalarının temeli ‘logo’dur. Logonuz, firmanızın karakterini yansıtır ve kimlik kartınızdır. Neşeli, ağırbaşlı veya heyecanlı bir logo tasarımı sizin kim olduğunuzu ifade eder. İleriye dönük olarak tüm dokümanlarınızda ve tanıtım materyallerinizde bu logonun yer alacağı düşünülürse, hassas bir çalışma yapılması gerektiği ortadadır. Logonuzun renk seçiminde sektör, hedef kitle ve vermek istediğiniz mesaj gibi hususlara dikkat etmek gerekir.

Marka kimliği tasarım çalışmaları tamamen bittikten sonraki süreç ise marka kimliğinin gözle görülür hale gelmesidir. Kartvizit, katalog, broşür basımı, web sitesinin faal hale getirilmesi, tabela ve diğer dış mekân uygulamalarının gerçekleştirilmesi bu sürecin içerisinde yer alır.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey