SİGORTA

Şirketler Açısından Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi

Yakın dönemin çok konuşulan konularından olan zorunlu bireysel emeklilik sistemi ile çerçeveler netleşmeye başladı. Biz de bu yazımızda konuya iş veren tarafından bakarak zorunlu bireysel emeklilik sigortalarından işletmelerin nasıl etkileneceğini ve ilgili sistem içerisinde şirketlerin sorumluluklarını açıklamaya çalışacağız.

Oranlar Yarı Yarıya

Bireysel emeklilik sistemlerinin temeli kişileri uzun vadeli yatırıma/tasarrufa yönlendirmektir. Şimdilik sistem kesinti yapılacak olan miktarın primlerinin yüzde yüzünü çalışandan kesiyor ve burada kişiye 2 aylık zorunluluk sunuyor 2 ay sonra da kişi herhangi bir kesintiye uğramaksızın sistemden çıkabiliyor.

İleride gidilmek istenen nokta ise uzun devletin katkısına ek olarak kesinti oranlarının yarı yarıya olması. Ancak şirketler çalışanların şirket tarafından ödenen primi alabilmesi için bazı koşullar getirilmesini istiyor. Örneğin 3 yıla kadar ödenen primin yüzde 25’ini, 3-5 yıl arasında yüzde 50’sini, 5-8 yıl arasında yüzde 75’inin ve 8 yıldan sonra tamamının alınabileceğine dair sözleşmeler imzalatılıyor. Bu durumdan da EGM haberdar ediliyor. Çalışan istediği zaman işveren tarafından yatırılan primi alıp gidemiyor.

 BİREYSEL EMEKLİLİK SİGORTASI BAŞVURU FORMU

İşveren Algısı Takip Edilecek

Otomatik kayıt uygulamasının, çalışanların işyeri bazlı planlara katılımı üzerindeki etkilerini görmek amacıyla, ilk aşamada sınırlı sayıda işvereni kapsayacak bir pilot uygulama yapılıyor. Pilot uygulama sonucunda elde edilen bulgular, Bireysel emeklilik sistemine kurumsal bazlı katılımın artırılması doğrultusundaki seçeneklerin değerlendirilmesine yardımcı olacak. Şirketler ile gerçekleştirilecek pilot çalışmada işyeri bazlı emeklilik planının çalışan tarafından nasıl algılandığı, İşveren katkı düzeyinin çalışanların sistemde kalma kararı üzerindeki etkisi, işveren katkı düzeyinin ve artış koşullarının çalışan tarafından ödenen katkı payı düzeyine etkisi, çalışanların sistemde devamlılık oranları test edilecek.

Konu ile ilgili bilgi edinmek isterseniz ilgili videoyu izleyebilirsiniz.

Devamını Göster

Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun Lise Eğitimini Anadolu Hisarı Ticaret Meslek Lisesinde Muhasebe bölümünde tamamlamıştır. Muhasebe eğitiminden sonra Uludağ Üniversitesi Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünden mezun olmuştur. Şu anda da Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi 4. sınıf öğrencisidir. Sağlık sigortaları uzmanlık alanı olmak üzere Tuğba Coşkun’un 10 yıllık sigorta deneyimi bulunmaktadır. Tuğba Coşkun aynı zamanda Yelken Sigorta Acenteliğinin ortaklarındandır.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey