MUHASEBESİGORTA

Şirket Ortaklarının Sigortalılık Durumları ile ilgili Önemli Bilgilendirme

Şirket çalışanları aynı zamanda farklı şirketlere ortak olabilecekleri gibi kendi şirketlerinde yönetim kurulu üyesi gibi statülere sahip olabilirler. Peki şirket çalışanlarının Limited veya Anonim şirketlere ortak olması durumunda emeklilik ve sigortalılık statüleri nasıl değişmektedir? Konu hakkında yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi ortaklarının 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Yasası uyarınca sigortalı olması gerekmektedir.

Tüm Ortaklar Değil Sadece Yönetim Kurulu Üyeleri

Anonim şirketin bütün ortakları değil sadece yönetim kurulu üyesi ortakları 4B’li yani Bağkurlu olmak durumundadır Diğer yandan Limited şirketlerin bütün ortakların 4B’li yani Bağkurlu olması zorunludur. Dolayısıyla şirketin niteliği şirket ortaklarının sigortalı olması zorunluluğunu farklılaştırmaktadır.

1 EKim 2008 Tarihine Dikkat

4A’lı yani SSK’lı olarak çalıştığı şirkete ortak olanların sigortalılık statüleri  için 1 Ekim 2008 dikkate almak gerekir SSK’lı olarak çalıştığı Limited Şirketi ortak olan bir kişi 1 Ekim 2008 öncesi ise SSK’lı olarak şimdi de devam edebilir. Aynı şekilde SSK’lı sigortalı olduğu bir anonim şirketin yönetim kurulu üyesi ortağı konumuna gelen bir kişi de SSK’lı olarak sigortalı olmaya devam edebilir.

Prim Ödemelerinde Boşluk Olmamalı

Ancak bu kişilerin prim ödemelerinde bir gün bile boşluk olması halinde Pasif olan uykuda olan Bağ-kur sigortalılıkları Devreye girer Ve bu kişiler bir daha ortağı oldukları şirkette sigortalı olamazlar Dolayısıyla bu kişilerin sigorta ödemelerinde hiçbir şekilde kesinti olmaması gerekmektedir.

Şirket Ortağının SSK’lı olarak Devam Edebilmesi İçin…

1 Ekim 2008 tarihinden önce çalıştığı şirkete ortak olan kişilerin doğrudan Bağkurlu yani 4B statüsünde  sigortalanmaları gerekir.  Eğer kişinin çalıştığı şirket Limited Şirketse  ortak olması halinde Bağkurlu olarak sigortalanması bir zorunluluktur.  Ancak kişinin çalıştığı şirket bir anonim şirketse  kişinin yönetim kurulu üyesi olması halinde sigortalanması söz konusu olur  eğer  kişi çalıştığı anonim şirkete  sadece ortak olmuş yönetim kurulu üyesi olmamış ise SSK’lı olarak sigortalanma ya devam edebilir ancak Limited şirketlerin tüm ortakları  ve Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi ortakları 1 Ekim 2008 sonrası çalıştıkları şirketlerde  SSK’lı olarak sigortalı olmaya devam edemezler.  1 Ekim 2008 sonrası çalıştığı Limited şirketin ortağı veya anonim şirketin yönetim kurulu üyesi ortağı konumuna gelen bir kişi SSK’lı olarak prim öderse bile bu statüyü ile emekli olamaz.

SGK SSK Satatüsünü İptal Edebilir

İlgili kişinin Bağkurlu olarak sigortalanması gerekmektedir ve yine bu durumda kişi SSK’lı olarak en yüksek pirim seviyesinden prim ödese bile  SGK bu kişinin SSK’lılığını iptal eder  ve bu kişi SSK’lı olarak emekli olamaz. Yüksekten prim ödeyerek yüksekten emekli olmak ne yazık ki mümkün değildir. Bu durumdaki kişilerin Bağkurlu Olarak emekli olması gerekmektedir

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey