MUHASEBE

Şirket Kuruluşlarında İstenen Noter Tasdik Masrafı Kaldırıldı

Türkiye’de girişimci olmak isteyip, fikirlerini hayata geçirmek isteyen, çok sayıda kişi girişimci bulunmakta. Yeni bir ürün ya da hizmet tasarlamak ve bunu topluma benimsetip,  bu ürünü ya da hizmeti satmak, cesaret isteyen bir durum. Bu cesarete sahip olup, kendi işini kurmak isteyenler ise, birçok bürokratik işlem ve masraflarla karşılaşmakta.

Bu bürokratik işlemlerin başında Şirket Ana Sözleşmesi düzenleyip, Noter de tasdik ettirmek gelmekteydi. Noterlerin, tasdik için aldığı ücretlerin de yüklü miktarlar olması; henüz kendi girişimlerinden para kazanamamış girişimciler için, bir nevi parasal yük olmaktaydı.

Kanun yapıcıların, bu durumun yanlışlığını görmeleri ve girişimcilerin önündeki  bürokratik ve maddi engelleri kaldırmak için,  yapmış oldukları çalışmalar sonucu; 6728 Sayılı “Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun“ hazırlandı.

Bu kanun, Resmi Gazetede 09.08.2016 Tarihinde yayınlandı.  6728 sayılı kanunun Resmi Gazetede yayınlanma tarihinden itibaren, Şahıs ve Sermaye Şirketlerinin Ana Sözleşmelerini, Noterde tasdik ettirme zorunluluğu ortadan  kalkmış oldu.

Bu zorunluluğun ortadan kalkması, 1.500 TL. – 2.000TL. arasında değişen “Noter Tasdik Masrafından”, girişimcilerin kurtulmuş olması anlamındadır. Böylece girişimciler, işlerini kurarken,  daha az bir bütçeye ihtiyaç duyacak; daha da önemlisi , “ana sözleşmelerini noterde tasdik ettirme”  gibi bir bürokratik işlemden de kurtulmuş olacaklardır.

Ülkemizde, kendi işine sahip olmak isteyen genç beyinlerin, çalışma hayatına daha çabuk ve rahat bir şekilde giriş yapmalarını sağlamak amacıyla yapılmış olan, bu kanunu yazanlar ve yürürlüğe girmesini sağlayanlar, geleceği gören ve vizyon sahibi kişilerdir.

Daha çok girişimci, daha çok iş, daha çok ekonomik ilerleme olması dileğiyle…

Dilek ÖZCANLI

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey