Başarılı Kadın Girişimciler

Silk and Cashmere’in Ayşen Zamanpur’un Ellerinden Doğuşu

Girişimci kadınların son dönemde hızla artmasında katkısı olduğunu düşündüğümüz S&C Markasının sahibi Ayşen Zamanpu’un markasını nasıl ortaya çıkardığı markasını oluştururken yaşadığı sıkıntılar ve özellikle Girişimci kadınlara vereceği nasihatler konusunda genel bilgilendirmeyi daha önce yaptığı röportajları da derleyerek paylaşmak istedik.

İpek ve Kaşmir Alanında Dünyadaki Boşluğu Fark Ettik

Amanpur söyleşisine kendisini bildiği günden beri çalıştığını aynı zamanda da önünüze gelen fırsatları değerlendirme ile ilgili yaşadığı tecrübelerini aktararak söyleşisine başlıyor:

“Kendimi Bildim bileli çalışıyorum 1982 yılında profesyonel olarak Türkiye Şeker Fabrikaları ve planlama uzmanı olarak iş yaşamına başladım beş buçuk yıl süren profesyonel yaşamdan sonradan küçük bir girişimcilik deneyimim oldu önce Kart Dünyası diye girişim sonrasında da bir markanın bayiliğini aldım alışveriş merkezlerinde. Orada da bir bayilik sürecinden sonra markamızı yaratmak için bir cesaret ve heyecan bir tutku duydum. Çok küçük bir ekiple birlikte ve hala aramızdalar bununla gurur duyuyorum. Bu güzel ekiple birlikte İpek ve kaşmir alanında Dünyada Bir boşluğu fark ederek bir marka yaratma yapmaya karar verdik bu heyecanı bu tutkuyu de hala 24. Yılımızdayız ekiple  hep beraber aynı heyecanı yaşıyoruz.”

1992 Yılında Silk and Cashmere’in Temelleri Atılmaya Başlıyor

Zamanpur özellikle markanın temellerinin atıldığı dönemde özellikle hem çalışıp hem iş hayatını sürdürmenin zorluklarına değiniyor.

“1992 yılında ilk tohumların  atıldığını söyleyebilirim. Bu dönemde özellikle markanın daha yeni yaptığım süreçte markanın ne kadar önemli bir şey olduğunu ki o dönemde marka bu kadar önemli bir kavram değildi. İnsanların Güven duyabilecekleri istikrarlı bir felsefesi olan hikayesi olan markaları ne kadar değer verdiğini yaşadım gördüm gerçekten iki küçük çocukla birlikte 12 saat Koli açıp vitrin yapıp kasa alırdım. Bu dönemde çok ciddi bir eğitim aldım diyebilirim.”

Kaderi Değiştiren Fikir: Kaşmirin Ana Vatanına Gitmek

Yaşadığı tüm zorluklara rağmen hayallerinin peşinden giden Zamanpur özellikle ürüne kaynağında ulaşmak gibi dahiane bir fikirle yola çıkıyor

“Çok beğendiğim çok sevdiğim bir doku vardı Kaşmir. Yani çok fazla da alamıyordum oldukça pahalı bir ürün O dönemlerde. Fazla bilemiyordum oldukça pahalı diyorum o dönemlerde hele 400 500 dolardan başlayan ama dokunması insana çok büyük keyif veren Çok zevkli Çok hoş bir ürün Türkiye’de değil dünyada ulaşılabilir lüks bir kaşmir markası yoktu bunu çok araştırdık tabi şimdi ben bunu bir cümlede söylüyorum ama bu lafı söylemek bile o dönemde 1 yılımızı aldı diyebilirim ne yapabiliriz nasıl bir şey yaratabiliriz diye başladığımız dönemde ilk çok pahalı çok aristokrat sadece inanılmaz yüksek gelir düzeyindeki insanların alabildiği markalar vardı.  Bir de departmant store’larda  içine çok az kaşmir koyulmuş çok kalitesiz ürünün Kaşmir diye satıldığını gördük, neden dedik biz bunun ana vatanına gidip birebir yatırım yaparak bu ürünü daha böyle demokratik bir şekilde daha ulaşılabilir hale getirip bir marka oluşturmuyoruz bir hikaye böyle başladı.”

Girişimde Tutku Çok Önemlidir

Silk and Cashmere’in kurucusu Ayşen Zamanpur girişimlerde tutkunun çok önemli olduğunu vurgulayarak fikirlerini açıklamaya devam ediyor

“Ben hayatımda hiç tutku ve heyecanı yaşatmayan içinde bir girişimci görmedim bütün çevreme baktığımda zaten girişimciler ile çevrili bir dünyada yaşıyorum hepsi hepimizin içinde bir heyecan bir tutku bir şey yaratma var para kazanmak veya böyle daha ötesini alayım de şimdiki gençler Yani çok da takdirle karşılamadığım şirketi satayım gibi bir motivasyonla yola çıkmadık.  Girişimcilik  zaten bitmeyen bir şey bunu da ekibinize yansıtabilirseniz bu heyecanı, bu felsefeyi bu düşünüzü, yapmak istediğiniz gerçek şeyi ki bizimki için hep ilk günden beri dünya markası olmaktır o nedenle de ilk mağazamızı Türkiye’de değil Zürih’te açtık  bunu da ekibinize aktarabilirseniz onlar da içten inanırsa harika bir şey oluyor. İşimin en sevdiğim tarafı da bu. İşte 24 yıldır böyle sımsıkı sarılmak diyebilirim şimdi oğlum da Ferhat da işe tamamen girdi onun da bu heyecanlı duyması çok hoşuma gidiyor kızım da part time olarak başladı.”

Girişimciler Daha Fazla Desteklenmeli

Zamanpur açıklamalarına Türk Perakendeciliğinin geldiği yeri ve girişimcilerin dönem dönem yaşadığı zorluklara değinerek röportaj devam ediyor.

“Türk Perakandeciliği  çok önemli bir yere geldi ne kadar farkındayız bilmiyorum ama Türkiye’deki ekonominin neredeyse lokomotif sektör haline geldik bunun altına çok ciddi bir emek var. Ama bazen tamamen bizim dışımızda gelişen dünyada gelişen Türkiye’de gelişen ekonomik siyasi olaylar nedeniyle bütün bu kazanımlarının elinizden alınabiliyor ve çok ciddi bir motivasyon sorunu yaratıyor.

Suçunuz yok yapabileceğiniz bir şey yok elimizden bir şey gelmiyor. Sektör olarak çok ciddi kayıplara uğradık. Sektör olarak çok ciddi kayıplara uğradık ama burada şunu söylememe izin verin Hani Türkiye’de mevcut yani yeni yepyeni girişimcilerin geçmesini çok istiyoruz bu çok önemli bir şey bir ülkenin kalkınması gelişmesi refah düzeyinin artması. Hatta sosyal adaletin sağlanması için çok sayıda genç girişimci ihtiyaç var. Ama maalesef mevcut girişimcilerin hassasiyetlerini bir kenara atarsanız onları hep korku ve endişe  yaşamalarına neden olacak bir ortam olursa Bu çok üzücü oluyor. Çünkü girişimciler bu tutkularını Bu heyecanlarını kaybettiklerinde sadece kendilerine değil Türkiye’ye zararı olur. Benim için en yorucu tarafı bu oldu. Kendi dışımızdaki gerekçelerle ki yaşadığımız yaşamakta olduğumuz kayıplar ama biz hiç moralimizi bozmuyoruz hiçbir zaman o heyecanı kaçırmıyoruz, kaybetmiyoruz her şeyin düzeleceğine olan inancımız da koruyoruz”

Kaynak: NTV Radyo

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey