BAŞARI HİKAYELERİ

Silikon Vadisinde Milyon Dolarlık Türk

Bilkent üniversitesini bitirmiş girişimci ruhlu bir genç, okulu bitirdikten sadece 2 gün sonra soluğu Amerikada alıyor. Bahsettiğimiz genç uluslararası ilişkiler mezunu olup 2 yıl boyunca hiçbir iş yapmadan sadece ne yapabilirim diye düşünüyor . Ardından arkadaşının evinde kalıyor ve bu dönemde tek yaptığı şey ne yapabilirim? Bu arada bahsettiğimiz gencin çok fazla da geliri olmadığını eklemek gerek.

Projenin Çıkış Noktası

Projenin çıkış noktası ise herkesin app kullanması olarak tanımlanıyor. Düşüncede ise ben app yapmadan bu insanlara hangi hizmeti sunabilirim şeklinde gelişiyor . Yazılım ve mühendislik bilmediği halde fikri üzerinde çalışmaya başlıyor bu arada bazı şirketlerde görüşmeleri oluyor . Bir gün e-bay şu anda bir şey yapmıyorsun gel ve bize çalış diyerek kendisine teklif yapıyor . Spontene gelişen olayda yetkililere verdiği cevap ‘ zaten benim şirketim var neden sizinle çalışayım ‘ ancak hizmet verebilirim şeklinde oluyor. Yetkililer şirketinin adını soruyor ve  direk mobilaction cevabını veriyor . Bu arada ortada her hangi bir şirket yok ! Şans odur ki şirket ismi boşta . Ebay  bu hizmeti ne kadara sağlıyacağını öğrenmek istiyor . Girişimci kardeşimiz ben bunu şirketçe değerlendirip size geri dönüş yapacağım diyerek görüşmeyi sonlandırıyor . Neticesinde 6 aylık 90.000 $ lık teklifi ebay kabul ediyor .

Proje Tam Olarak Nasıl Çalışıyor?

Yaptığı işi kısaca tanımlarsak analiz , data ağırlıklı olarak ilerleyen bir proje olarak ortaya çıkıyor . Kullanıcı analizi gerçekleştirip şirketin aksiyon almasını sağlayan manuel bir sistem olarak açıklanabilir.

Tüm bunların ardından ise hemen şirket kurulum işlemleri başlıyor ve devamında girişimcimiz hizmet vermeye başlıyor fakat sadece tek başına . Uzun bir süre tek başına çalışıyor ve bu sırada farklı işlerde alıyor . Tüm bunlarından ardından 15 müşterisi oluyor ve tüm bu müşteri sayısı 6 ay içerisinde gerçekleşiyor.

1 Milyon Dolarlık İlk Yatırım

Çalıştığı müşterilerden bir tanesi işi manuelden çıkartıp otomatik hale getirmesini ve tek başına bu işin çok zor olacağını büyümesi gerektiğini söylüyor. Para harcamak istemeyen girişimci kardeşimiz  müşterisinden ilk yatırımını alıyor . 1.000.000 $ !!!

Şirketini büyütüyor , yatırımlar alıyor ve şu anda artık silikon  vadisinde büyük bir şirket .

Daha önceki yazımda da belirttiğim şans unsurunu doğrulayan gerçek bir olay .Şirket yok , çalışan yok , İngilizce çok iyi değil , yazılımcı ve mühendis değil ama sonuç başarı . Bütün her şey istediği gibi gitmesi ve süreç yönetiminin iyi yapılması  başarıyı getiriyor .  Karşınızda Silikon vadisinin Türk girişimcisi Aykut Karaalioğlu .

Etiketler
Devamını Göster

Aykut Yıldız

Yaklaşık 8 yıldır dijital reklamcılık sektöründe çalıştıktan sonra 2017 yılında kendi şirketimi kurdum . Kurucusu olduğum şirkette aynı zamanda a'dan z'ye dijital reklamcılık ve iş geliştirme alanında şirketlere danışmanlık vermekteyim . Bir önceki şirketimde kuruluşundan bu yana bulunduğum için projeyi hayata geçirme , iş geliştirme ve süreç yönetme konusundaki deneyimlerimi yeni kurulmuş veya kurulacak şirketlere danışmanlık vererek bilgi aktarımı sağlıyorum .

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey