MUHASEBE

Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi Hakkında Merak Edilenler

“Sigorta”, sözlükte şöyle tanımlanır;

“Bir şeyin veya bir kimsenin herhangi bir yönden, ileride karşılaşabileceği zararı gidermek için, önceden ödenen prim karşılığında, bu işle uğraşan kuruluşla yapılan iki taraflı bağlantı, sözleşmedir.”

Bu yazımda bahsedeceğim sigorta, işçi/personel çalıştıran işveren ile devlet arasında aracı kurum rolündeki SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu ) arasında, yapılan bir çeşit sözleşmedir.

Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi Nedir?

İşverenlerin tümü, işletmelerinde çalıştırdıkları kişileri, SGK ‘ya bildirmek zorundadır. Bu bildirim belgesine ; “Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi” denir.

İşe Giriş Bildirgesi, yasalarda belirtilen sürelerde, SGK ‘a bildirilmelidir. Bu bildirim, yasal sürelerde ya da hiç yapılmadığı takdirde, işletmelere idari para cezaları verilir.

Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi Cezaları

Bunlar;

  • İşverene yasal süresinde vermediği her bir işe giriş bildirgesi için AYLIK ASGARİ ÜCRET PARA CEZASI;
  • Bildirimi yapılmamış sigortalı çalışan statüsündekilerin ( yabancı uyrukluların ) çalışma izninin olmaması durumunda, ASGARİ ÜCRETİN İKİ KATI TUTARINDA İDARİ PARA CEZASI uygulanır.

Yenilenen meslek kanunu, hangi sektörde olursa olsun, işe başlayan birinin, aynı gün içinde sigorta işlemlerinin yapılması şartını da beraberinde getirmiştir.

Bu işlemleri yapmayı erteleyen ya da yapmayan işverenler hakkında yasal işlemler uygulanmaktadır. Bu, çalışan personel/işçi lehine olan bir durumdur.

Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi Ne Zaman Verilir?

Yasal Süreler

  • İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ: İşe başlama günü.
  • İŞTEN ÇIKIŞ BİLDİRGESİ: Çıkış tarihinden itibaren 10 günlük sürede.
  • ENGELLİ PERSONELİN İŞE GİRİŞ ve İŞTEN ÇIKIŞI: Engelli personelin işe giriş ya da çıkış tarihinden itibaren yasal süre 15 GÜN olarak belirlenmiş. Bu durumun “Bir üst yazı” ile İŞ-KUR Müdürlüğü’ne bildirilmesi gerekir. Bu bildirimin amacı, şirketin engelli kontenjanına dahil edilmesi ya da engelli kontenjanından çıkarılmasıdır.

İşletmeler için en önemli değer, makinalar değil çalışanlar olmalıdır. Çalışanların daha verimli çalışması ise, geleceğe güvenle bakması ( ilerde emeklilik maaşı sahibi olabilmesi ) , çalıştığı süre boyunca, sağlık sorunları olduğu takdirde, sağlık sorunları için doktora gidebileceğini ve tedavisini yaptırabileceğini bilmesi gerekir.

İşte, işverenlerin, SGK’ ya ödediği sağlık primleri, çalışanların sağlık giderleri ve emeklilerin maaşlarının ödenmesi için alındığı için; işverenlerin yasal idari para cezalarından korkmaktan önce, kendilerini çalışanlarının yerine koyup empati yapmaları ve sigortalarını ödemeleri gerekir.

Çalışanlar güvende olduklarını hissederse, işlerine daha çok bağlanır ve iş verimi artar. Kazanan, işveren olur.

Çok işiniz ve bol kazançlarınız olması dileğiyle…
Dilek ÖZCANLI

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey