SİGORTA

Sigorta Tahkim Komisyonuna Başvuru

Önceki yazılarımızda Sigorta Tahkim Komisyonuna üye olan sigorta şirketlerine ve Sigorta Tahkim Komisyonunun ne olduğu ile ilgili konulara değinmiştik. Bu yazımızda ise Sigorta tahkim komisyonuna başvuruların nasıl yapılacağı ile ilgili konulara değiniyoruz. Konu hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

 • Sigorta Tahkim Komisyonunda başvurular genelde başvuru yapılmış olan dosyalar üzerinden yapılmakta ve karara bu şekilde bağlanmaktadır. Bazı durumlarda ise duruşma yapmaya ihtiyaç duyulabilir buna Sigorta tahkim komisyonu karar vermektedir.
 • Başvuru esnasında yapılması gerekenlerden bir tanesi de başvuru evraklarının düzgün olarak hazırlanması ve komisyona eksiksiz olarak teslim edilmesidir. Eksiksiz ve düzgün şekilde teslim edilecek evraklar sürecin lehte işlemesine yardımcı olacaktır.
 • Tahkim kuruluna başvurmadan önce yapılması gereken işlemlerden bir diğeri de sigorta şirketine yazılı başvuru yapılmasıdır. Sigorta şirketine yapılan uyuşmazlık başvurularına sigorta şirketinin on beş gün içerisinde yazılı olarak başvurması gerekmektedir. Uyuşmazlıkla ilgili başvuru esnasında sigorta şirketinin vermiş olduğu yazılı cevabı başvurulara eklemek eğer sigorta şirketi cevap vermediyse de başvuru yaptığınızı belgeleyen yazıyla birlikte sigorta tahkim komisyonuna başvuru yapabilirsiniz.
 • Anlaşmazlıklardan kaynaklanan başvuruları kişiler şahsen yapabilirler ya da posta yoluyla da başvuru yapmak mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken nokta faks ile başvuru yapılamadığıdır.
 • Aynı zamanda başvuruların ilk şartı tahkim komisyonuna başvuru formu doldurularak yapılması gerekmektedir. Başvuru formunun ıslak imzalı olmasına da ayrıca dikkat etmekte fayda olduğunu belirtmeliyiz.
 • Sigorta tahkim komisyonu hukuk mahkemelerine, tahkime ve hakem heyetine intikal etmiş uyuşmazlık dosyalarını incelememektedir.

sigorta-tahkim-komisyonuna-basvuru

Sigorta Tahkim Komisyonuna Başvuruda Bulundurulması Gereken Evraklar

 • Başvuru Formu ıslak imzalı hali,
 • Başvuru yapacak kişinin  resmi bir kimlik belgesi  (Nufüs Cüzdanı, Ehliyet, Pasaport) fotokopisi ( Başvurulacak T.C. Kimlik numaralı kimlikle başvurulmasında fayda olacaktır)
 • Sigorta Poliçesi ve Diğer gerekli belgeler,
 • Başvuru ücretinin yatırıldığını gösteren makbuz

DETAYLI BİLGİ İÇİN BAŞVURU

Devamını Göster

Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun Lise Eğitimini Anadolu Hisarı Ticaret Meslek Lisesinde Muhasebe bölümünde tamamlamıştır. Muhasebe eğitiminden sonra Uludağ Üniversitesi Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünden mezun olmuştur. Şu anda da Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi 4. sınıf öğrencisidir. Sağlık sigortaları uzmanlık alanı olmak üzere Tuğba Coşkun’un 10 yıllık sigorta deneyimi bulunmaktadır. Tuğba Coşkun aynı zamanda Yelken Sigorta Acenteliğinin ortaklarındandır.

Related Articles

omments

 1. Kaza tespit tutanağını sorguladığım zaman tarafıma sigorta şirketi tarafından %100 kusur verildiği ve komisyon tarafından oy birliği ile onaylandığı yazmaktadır.burada bahsedilen komisyon tutanak değerlendirme komisyonu mudur?bu komisyon kararına karşı sigorta tahkim komisyonuna itiraz edebilir miyim? edebilirsem nasıl itiraz edeceğim? yardımcı olur musunuz?

 2. Merhaba
  Komisyon kusur tespit komisyonudur.Öncelikle ilgili sigorta şirketine ıslak imzalı itiraz dilekçesini göndermesi gerekmektedir,bu dilekçeye ilgili sigorta şirketi 15 gün içerisinde cevap vermektedir aksi durumda sigorta şirketi cevap vermediyse sigorta şirketine başvuruda bulunduğunuzu kanıtlayan belgeler (iadeli taahhütlü posta veya kargo alındısı,sigorta şirketinin evrak kayıt tarihini gösteren evrak) ve iddanızın ispatınıa yarayacak belgelerle birlikte sigorta tahkim komisyonuna başvuruda bulunulabilir. Sigorta Tahkim Komisyonuna başvuruda bulunmak için uyuşmazlık olan hasar tutarı 5.000 TL’ye kadar olan uyuşmazlıklarda 100 TL 5.000 ile 10.000 TL arasındaki uyuşmazlıklarda 250 TL başvuru ücreti yatırılması gerekmektedir, Yazı içerisinde Sigorta Tahkim Komisyonu başvuru formuna ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey