KOSGEB DESTEK TEŞVİK

Sicil Affı Bu Hafta Yürürlüğe Giriyor

Uzun süredir üstüne konuşulan ve düzenlemesi yapılan Esnaflar için sicil affı bu hafta itibariyle meclise sunulması bekleniyor. Meclise sicil affının sunulmasından sonra da hızlıca yasalaşması bekleniyor.

Hepimizin bildiği üzere uzun süredir Devlet ve Hükümet yetkililerin özellikle küçük işletmeleri ve kobileri desteklemek amacıyla KOSGEB tarafından kredi kullanımı yapılmasına başlanmıştı. Aynı zamanda da KGF (Kredi Garanti Fonu) garantörlüğünde özel bankalardan alınacak kredilerin teminatları da devlet tarafından garanti altına alınmasına karar verilmişti.

Sicil Affına Neden İhtiyaç Duyuldu?

Tüm bu gelişmelerin ardından Özel Bankaların verdiği kredilerin de kullanımında özellikle esnaf tarafından geçmiş sicilinden kaynaklı olarak kredilerin kullanımında bazı sorunlar ortaya çıkmış oldu. Özellikle kredi desteklerini kullanmak isteyen işletmelerin kredi kullanımına hak kazanmasına rağmen kredi kullanımında sorunlar çıkmış ya da daha kredi değerlendirmesi aşamasında kredinin kullanılamayacağı ile ilgili dönüşler almaya başladılar.

Bu durum da özellikle heyecanla kredi kullanımı bekleyen işletmeleri zor duruma düşürmüş oldu.

Ardından Hükümet yetkilileri de kredi kullanımlarının önündeki engelleri kaldırmak adına sicil affını devreye sokmaya karar verdiler. Böylece 12.500.000 işveren, şirket ve esnafın beklediği sicil affı devlet ve hükümet yetkilileri tarafından gündeme alınmış oldu.

Geçtiğimiz dönemde ise Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Sicil affı yasa tasarısı komisyondan geçti ve genel kurula meclis açıldıktan sonra maliye torbası içerisinde gelmiş olacak. Bu da 12 milyon 500 bin yaklaşık işveren ve esnafımızın beklediği bir yasa tasarısıydı. Biz, 2017 yılında artık özellikle işverenlerimiz, esnaflarımızın, bireysel kredi kullananların, kredi kartından dolayı veya herhangi bir nedenle bankalar tarafından kara listeye alınan tacirlerimiz, esnaflarımız ve vatandaşlarımız için bir beyaz sayfa açılmasını istiyoruz. Borçlarını yeniden yapılandırarak veya ödeyerek bu haktan yararlanmalarını istiyoruz” ifadelerini kullanmış ve sicil affı konusundaki oluşabilecek gelişmelerden işveren ve işletmeleri bilgilendirmişti.

Başbakan Mesajı Bugün Verdi

Başbakan Binali Yıldırım bugün ESK ve TESKOMB heyetini Çankaya Köşkü’nde kabul ederken esnaf ve zanaatkarlara seslenerek özellikle bu hafta sicil affı ile ilgili konunun yasalaşarak yürürlüğe gireceğini belirtti. Başkanın konuya ilişkin açıklaması ise şu şekilde :

Hem bankaların verileceği krediler, hem devletin verdiği destekler… Bunların hepsinin sağlıklı işlemesi için esnafın sicilinin düzgün olması lazım. Bunun için sicil affı getiriyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Sicil affı düzenlemesi bu hafta mecliste görüşülecek ve yürürlüğe girecek.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey