KOBİ KREDİLERİ

Sevk Sonrası Reeskont Kredisine Dair Tüm Bilgiler (SSRK)

Bu yazımızda sevk sonrası reeskont kredisi (ssrk) nedir? ssrk neden tercih edilir? ssrk’nın teminatı nedir?  Gibi sorulara cevaplar arayacağız.

İhracatcılara özel olarak Sevk Sonrası Reeskont Kredisi kısaca;  360 güne kadar vadeli ihracat alacaklarının, temlik alınmak suretiyle iskonto edilmesi işlemi olarak tanımlanabilir

Sevk Sonrası Reeskont Kredisi Neden Tercih Edilir?

Finansman sağlamakta kolaylık sağlayan Sevk Sonrası Reeskont Kredisi, temelde Kısa Vadeli İhracat Kredi Sigortası kapsamında gerçekleştirilen işlemler ve aynı zamanda yurtiçi banka garantileri ile gerçekleştirilen işlemler olmak üzere hizmet  ikiye ayrılmaktadır. Her iki tip işlem uygulamasında da ihracatçı için alacağın tahsilatı konusunda Eximbank tarafından bir garanti sağlanmakta, alacağın tahsilatının yanında düşük maliyetli finansman avantajından yararlandırılmaktadır.

Sevk Sonrası Reeskont Kredisine Kimler Başvurmalıdır?

Yurtdışına vadeli satış yapan, alacaklarını daha uygun olacak şekilde iskonto ettirmek isteyen ve teminat temininde de sıkıntı yaşayan ihracatçı firmalar, aynı zamanda da imalatçı ve ihracatçı ve ihracata yönelik mal-ürün üreten imalatçı işletmeler için uygun olacak kredi tipidir.

Sevk Sonrası Reeskont Kredisine Başvuru Koşulları

Kredibilitesi, TCMB ve Bankası veri tabanında incelenen ve bu inceleme sonucunda kredi kullanması uygun bulunan aynı zamanda Eximbank’tan  kullandığı kredilere ilişkin geri ödeme sorunu olmayan ve yine Eximbankta kredi sicili bozuk olmayan işletmeler krediye başvuru yapabilirler.

Kredi kullanacak firmalarda TCMB tarafından aşağıdaki hususlar aranır:

  • İşletmenin son üç yıllık sürede kaldırılmamış protestosunun olmaması gerekmekte,
  • Başvuracak işletmenin ticari faaliyetlerini ve günlük faaliyetlerini  etkileyecek şekilde devlet veya özel şirketler tarafında herhangi bir icra takibinin veya haciz işlemenin olmaması
  • Başvuracak işletmenin ödemelerini tatil etmemiş, konkordato talep etmiş ise bu talebin sonuçlanmasından itibaren en az iki yıl geçmiş olması gerekmektedir,
  • Başvuracak işletmenin İflas talebinde bulunmamış olması veya iflas erteleme sürecinde olmaması,
  • İşletmenin aynı zamanda işletmede yetkili olan temsilcilerinin çek hesabı açma ve çek düzenleme yasağı olmaması gerekmektedir.

Ayrıca, firmaların gerçekleştirdiği mal mukabili, vesaik mukabili, kabul kredili ve akreditifli tüm vadeli ihracatları kredilendirilebilir.

Sevk Sonrası Reeskont Kredisi Teminatı

Eximbank Kısa Vadeli İhracat Kredi Sigorta Poliçesi kapsamında gerçekleştirilen işlemler için asli teminat, ihracatçının sigorta poliçesi ile birlikte vadeli alacağının temlik alınması işlemidir.

Yurtiçinde faaliyet gösteren banka garantileri ile gerçekleştirilen tüm işlemler için, ihracat yapan işletmeye vadeli olarak kullandırılan  akreditife yurtiçi banka tarafından verilen teyit veya kabul kredili işlemlerde ihracatçının bankası tarafından verilen aval asli teminat olarak kabul edilir.

Sevk Sonrası Reeskont Kredisi Faiz Oranı

  • 0-120 gün vadeli işlemlerde LIBOR/EURIBOR+0,50
  • 121-240 gün vadeli işlemlerde LIBOR/EURIBOR+0,75
  • 241-360 gün vadeli işlemlerde LIBOR/EURIBOR+1,50

Sevk Sonrası Reeskont Kredisi Vadesi 360 Gündür.

sevk-sonrasi-reeskont-kredileri

 

Sevk Sonrası Reeskont Kredisi Başvuru Formu

[download id=”1198″]

 

 

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey