IT ve TEKNOLOJİ

Server Alımı ve Server Kurulumu Hakkında

Önceki Yazımızda Küçük İşletmeler için Server konusuna değinmiştik. Bu yazımızda ise server alırken nelere dikkat edilmeli? Server Kurulurken nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili yazımıza yer verelim istedik. Server’lar şirketlerin Bilgi İşlem ve Teknoloji alt yapılarının önemli parçalarından birisi olması sebebiyle kurulum ve alımların da önemli ölçüde dikkat edilmesi gerekmektedir.

Server Alırken ve Server Kurulumu Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Firmanızı kurdunuz, ve IT tarafında alt yapınızı kurmaya başlıyorsunuz. Öncelikle alacağız server,  kabininize ve yerinize göre yatay yada dikey seçimi yapılmalıdır.
  • Şirketinizin yaptığı iş gereği ihtiyaçlarınız doğrultusunda donanım özellikleri önemli bir etkendir. Burada sizi en az 5 sene idare edecek bir donanım olması gerekmektedir. Aynı zamanda işleriniz yoğunlaştığında ekstra programlar kurmak zorunda kalabilirsiniz ya da harddiskiniz de yer kalmaması gibi sorunların oluşmaması için donanım arttırılabilir bir server olması gerekir. Donanım arttırabilir server gelecek için şirketin teknolojik alt yapısının daha esnek olmasını sağlayacaktır.
  • Veri kaybı riski şirketlerin en kritik konularından bir tanesi olması sebebiyle  yine özel hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir.  Bu açıdan bakıldığında server alırken RAID destekli server tercil edilmesi gereklidir. Örneğin; 3 Disk alırsanız 2 si aktif kullanılırken diğeri yedek olarak durur olası bir disk arızalanmasında devreye girerek kendini diğer diskle eşitler ve siz bir şey farketmeden çalışmanıza devam edersiniz.
  • Kullanacağınız uygulamaları göz önünde bulundurarak tercihleri değerlendirmeniz gerekir. Server alt yapısında kullanabileceğiniz Otomasyon programları, Mail sunucusu, Terminal Server gibi ihtiyaçlarınız varsa onlar içinde lisans almanız gerekecektir. Her bir uygulama için ayrı lisanslar almak doğru olacaktır.
  • Server kurulumunda dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan birisi de geleceği de dikkate alarak 5-6 yılın planlamasının yapılması faydalı olacaktır. Örneğin; Firma maksimum kaç kullanıcıya kadar çıkabilir ve dosya yoğunluğu ne derece olacaktır? Gibi sorulara bakılarak server kurulmalıdır.

server-alimi-ve-kurulumu-hakkinda

  • Kurulum yaparken dil olarak İngilizce tercih edilmelidir. Çıkabilecek muhtemel sorunlarda teknik kullanım ingilizce olması sebebiyle kurulum dilinin de ingilizce olması yurt dışı kaynaklardan daha kolay destek almanızı sağlayacaktır.

Profesyonel Server Kurulum ve Alımı konusunda danışmanlık hizmeti almak isterseniz aşağıdaki iletişim formunu doldurmanız yeterli olacaktır.

Adınız Soyadınız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Bilgi Almak İstediginiz Konu (gerekli)

Mesajınız

 

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey