GÜMRÜK İŞLEMLERİ

 Serbest Bölgeden İhracat-Serbest Bölgeye İthalat Nasıl Yapılır?

Önceki yazımızda Gümrük işlemleri hakkında bilgilendirme yapmıştık. Bu yazımızda ise serbest bölgeden ihracat yapmak isteyenler ile yine serbest bölgeden yurt dışına ithalat yapmak isteyenleri bilgilendirici yazımız ile konu hakkında merak edilenleri cevaplamaya çalışacağız. Detaylar konusunda bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Serbest Bölgeden İhracat Nasıl Yapılır?

Serbest bölgeye ihracat yapmadan önce serbest bölgede faaliyette bulunan firmanın ihracat yapılacak eşyanın bilgilerini içeren serbest bölge giriş işlem formunu düzenlemesi gerekir. Bu form ihracat yapılacak eşyanın genel olarak hangi özelliklere sahip olduğunu belirten bir özelliğe sahiptir.

Ayrıca eşyanın serbest dolaşımda olduğunu ya da serbest dolaşımda bulunmayan eşya olduğunu gösteren ön statü belgesi düzenlenir. Serbest bölge işlem formu düzenlendikten sonra bölge müdürlüğüne başvurulur. Serbest bölge işlem formunu bölge müdürlüğü onaylamasıyla, firma işlem formuyla araç girişini yapar sonra ilgili firmanın deposuna eşyayı teslim eder. Devamında ise, Gümrük İdaresine verilmek üzere ihracat beyannamesi düzenlenir. Gümrük idaresi ihracat beyannamesi, işlem formu ve ön statüdeki bilgileri kontrol eder ve böylece işlemler sonlanmış olur.

Serbest Bölgeye İthalat Nasıl Yapılır?

Serbest bölgeden ithalat işlemi yapılırken öncelikle serbest bölge çıkış işlem formu düzenlenmesi gerekir serbest bölge işlem formu düzenlenmesinden sonra bölge müdürlüğü işlem formunu onaylar onaylanmış işlem formu ve daha önce girişte düzenlenmiş ön statü belgesiyle gümrük idaresinin verilmek üzere serbest dolaşıma giriş beyannamesi düzenlenir. Serbest bölgeye yurt dışından ilk giriş esnasında düzenlenen invoice ( fatura) da alıcı firma ve adres bilgisi kesinlikle serbest bölgedeki firma ünvanı ve adresi yazılı olması gereklidir.

Sonuç olarak süreçlerde önemli olan konulardan bir tanesi de bilgilerin kurumlara düzgünce formlarla belirtilmesi aynı zamanda da formların, ticari ünvanların adres bilgilerin verilmesi ve yine bildirim süreleri de yine dikkat edilmesi gereken önemli konulardan.

 

 

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey