SÖZLEŞMELER

Satış Sözleşmeleri Hazırlama Hakkında Detaylı Bilgiler

Sözleşme Hazırlama ve Sözleşmeleri inceleme konularından sonra şimdi de satış, yani ürünlerin satışı ile ilgili sözleşmeler kısmını bu yazımızda incelemek istedik. Yine bu yazımızda satış sözleşmesi nasıl hazırlanır? “Satış sözleşmelerini incelerken nelere dikkat edilmeli?” gibi sorulara cevap arayacağız. Yine sözleşme bulunduğu sektöre, malın veya hizmetin mahiyetine göre değişmekle birlikte ana taslak itibariyle aşağıdaki maddeleri hazırladık.

Satış Sözleşmesinin Konusu Maddesi

Satılan ürünün ne olduğu ve bu ürünün nasıl bir özellik içerdiği ve malın alımı/satımını teşkil ettiğini gösteren sözleşme maddesidir. Burada sözleşmenin bir satış sözleşmesi olduğu, ürünün ne olduğu konusu açıkça belirtilmelidir.

Satış Sözleşmelerinde Taraflar Maddesi

Bu maddede tarafların kimler olduğu, kimin satıcı kimin alıcı olduğu ve yine alıcının ve satıcının ticari ünvanlarının neler olduğunun açıklandığı maddedir.

Satış Sözleşmelerinde Tarafların Hakları ve Yükümlülükleri Maddesi

Bu maddede satıcının hangi ürünü alıcıya sattığı ve ürünü ulaştırmakla yükümlü olduğu maddesini açıklamaktadır. Bu noktada satıcı ürünü alıcıya ulaştırmayı kabul ettiğini taahhüt eder.

Yine alıcı ise ürünü alan onu kullanan ve ürünün karşılığını ödemekle yükümlü olan kişiyi tanımlar.

Satış Sözleşmelerinde Ürünün Teslimat Şekli

Bu maddede Satıcının ürünü alıcıya hangi şartlarda teslim edeceğini, hangi sürede teslim edeceğini belirttiği maddedir. Yine bu maddeye belirtilen şartların gerçekleşmemesi durumunda cezai şartların geçerli olacağı ibaresi eklenebilir. Ör: “Ürünün zamanında teslim edilmemesi durumunda madde 4’deki ceza şartları geçerli olacaktır” gibi.

Satış Sözleşmelerinde Kontrol Maddesi

Bu maddede alıcı almış olduğu ürünü veya hizmeti inceler. Daha önceden tarafların mutabık kaldığı şekliyle ürünün alıcıya iletilmesi satıcının sorumluluğundadır. Bu bağlamda alıcı, daha önce mutabakat sağlanılan ürünün kendisine ulaşıp ulaşmadığını kontrol eder ve olumsuz bir durum olması halinde karşı tarafa bunu ileterek ürünü teslim almama hakkı vardır.

satis-sozlemesi-hazirlama

Satış Sözleşmelerinde Ödeme Maddesi

Bu maddede ödemenin hangi şartlarda alınacağının detaylandırıldığı aşama belirtilmektedir. Ödeme kredi kartıyla mı alınacak, peşin mi alınacak veya bir kısmı peşin bir kısmı ürünün teslimatından sonra mı alınacağı ile ilgili kısmı içeren maddedir. Aynı zamanda ürün ile ilgili faturanın kesildiği, faturanın teslimattan sonra mı yoksa ürünün siparişinin gerçekleştiği zamandan sonra mı yapılacağı ile ilgili bilgilerin de bu aşamada netleştirilmesinde fayda olacaktır. Yine ödemenin hangi bankanın hangi şubesine aynı zamanda ödemenin geçekleşmesinden sonra ürün teslimatının gerçekleşeceğinin de açıklandığı kısım olarak düşünebiliriz. Bu aşama tarafların ürüne göre değişikliklere uğratabileceği bir maddedir.

Satış Sözleşmelerinde Cezai Şart

Bu maddede tarafların hangi şartlarda cezai şartlar kapsamına girdiğinin detaylandırıldığı kısımdır. Bu kısımda cezai şart günlük %1 veya %2 gibi bir orana bağlanacağı gibi aylık %5 gecikme faizi uygulanır gibi bir şarta da bağlanabilir. Bu oran toplam rakam’ın yüzdesi olabileceği gibi orandan bağımsız olarak aylık bir miktar da belirlenebilir.

Satış Sözleşmelerinde Mucbir Sebep

Yangın, sel gibi doğal afetlerin olduğu durumlarda satıcı ürün teslimatlarını geciktirir veya yapamayabilir. Alıcı ise ödemeleri yapamayabilir. Bu tarz durumlarda her iki taraf için de herhangi bir cezai madde devreye girmez ve her iki taraf için de sorumluluk ortadan kalkar.

Satış Sözleşmelerinde İade Şartları Maddesi

Bu maddede ürünün veya hizmetin hangi şartlarda iade edilebileceği gibi durumların detaylı olarak anlatıldığı maddedir.

Her sektörün kendine ait kanuni veya iç dinamiklerine uygun iade koşulları bulunmaktadır. İade koşullarının neler olduğu ile ilgili detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Tüm sözleşme süreçlerinin sonucunda önemli olan sözleşmelerde veya anlaşmalarda bir hukuk müşavirinden destek almak her zaman en garantili yöntemdir.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey