IT ve TEKNOLOJİ

Satış Rekoru Kırıldı Linkedin Satıldı

Dünyanın en büyük profesyonel sosyal ağı Linkedin Microsoft tarafından 26,2 Milyar Dolar’a satın alındı. Bu satın alma ile günün de en çok konuşulan haberleri arasına girmiş oldu. Temelde şirketlerin ulaşmak ve büyümek istedikleri hedef kitleler açısından bakıldığında satın almanın doğru bir hamle olduğu söylenebilir.

Eleştirisel açıdan bakışta ise iki yön bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Linkedin’in çok yüksek bir bedelle satılmış olması. Rakamı itibariyle bakıldığında sosyal ağlar arasındaki bilinen en yüksek bedelli satış rakamı gerçekleşmiş oldu. Bir diğer bakış açısından bakıldığında ise Linkedin’in ortalama 5 yıl içerisinde zaten bu değeri bulacağı veya satış değerinin de üzerine çıkacağı.

Bir diğer bakış açısı ise Microsoft’un Nokia ve Skype satın almaları ile çok da başarılı performans çizmediği aynı şekilde Linkedin’in de tehlike ile karşı karşıya olduğu.

Tüm fikirleri bir kenara bıraktığımızda Microsoft’un neler yapacağını göreceğiz. Skype ve Nokia gibi zayıf bir performans mı çizecek yoksa Linkedin’i daha da ileri taşıyıp çok daha büyük bir organizasyona mı dönüştüreceğini bekleyip göreceğiz.

Son haberlere bakıldığında ise yönetimde bir değişiklik öngörülmüyor ya da en azından bu yönde bir açıklama yapılmadı. Gelişmeleri takip edeceğiz

Türkiye’de Durum Nedir?

Türkiye açısından bakıldığında ise konu aslında arkadaş sohbetlerinde de konuşulduğu üzere pozitif gelişmeler olsa da daha çok yolumuz olduğu yönünde bu noktadan bakıldığında Türkiye’deki rekor 589 Milyon Dolar ile Yemek Sepetinde. Yemek sepetinden önceki satış ise 217,5 milyon dolar olarak netleşmişti. Son iki en yüksek satışlara bakıldığında şimdilik ülkemizden bir Linkedin çıkması zor görünüyor. Tabi bu durum yatırımların ve girişimcilerin de artması ile birlikte değişeceği ümidini yaşıyoruz. Darısı başımıza…

Devamını Göster

Cenap Coskun

Dijital Medya sektöründe 6 yıllık deneyimi ve Satış konusunda 9 yıllık deneyimi ile çalışmakta olan Cenap Coşkun Bilgi Üniversitesi Yüksek Lisans (MBA) mezunudur. Cenap Coşkun Kariyer.net, UZMANTV'de Reklam Satış Grup Müdürü ve Tasit.com’da Reklam Satış Direktörü görevini üstlenmiştir. Son olarak arabam.com'da Reklam Satış Müdürü Pozisyonunda çalışmaktadır. Cenap Coşkun hakkında detaylı bilgi için kişisel blog’unu inceleyebilirsiniz. www.cenapcoskun.com Cenap Coşkun ile iletişime geçmek isterseniz bilgi@kucukisletmeler.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey