İNSAN KAYNAKLARI

Satış Mühendisi Kimdir ne iş Yapar?

Satış Mühendisleri birçok şirket tarafından aranan ve istihdam edilen pozisyonlardandır. İşletmeler tarafından bakıldığından satış mühendisi kimdir ve satış mühendislerinde ne gibi özellikler aranması lazım ve kimler satış mühendisi olabilir? Gibi sorulara cevap arayacağız.

Satış mühendisleri genel itibariyle satış yetkinlikleri ile ön plana çıkan pozisyonlardır. Bu sebeple satış mühendisleri ağırlıklı olarak mühendislik yetkinliklerinin yanına satış yapabilme, teklif hazırlayabilme özelliklerine de sahiptir.

Özellikle bu pozisyonlar Mühendislik şirketleri, inşaat firmaları, fabrikalar, mimarlık ofisleri, aydınlatma gibi şirketler ürün ve hizmet satışlarında bu pozisyonlara ihtiyaç duyan şirketler olarak tanımlayabiliriz.

Satış Mühendisi Pozisyonundan Neler Beklenmelidir?

Bu pozisyondan müşteri ziyaretlerinde aktiflik aranılan özelliklerden olmalıdır. Çünkü bu pozisyonun özelliği sık müşteri ziyaretlerinden oluşmaktadır.

Yine satış mühendisi pozisyondan aktif araç kullanımı da beklenen ve aranılan özellikler olarak gösterilmektedir.

İhtiyaç tespiti, analiz ve bunların sonucunda ihtiyaca göre teklif hazırlayabilmek de yine bu özellikler arasında gösterilmektedir.

İletişim yetkinliği yine satış mühendislerinde aranması gereken özelliklerdir. Satış mühendisleri şirket içi iletişim ve dış müşteri ile olan iletişimlerinde başarılı olmak durumundadırlar. Dolayısıyla istihdam edilecek satış mühendislerinde bu özellikler aranmalıdır.

Raporlama yapabilme satış mühendisinden beklenmesi gereken yetkinlikler arasındadır.

Autocad programlarını kullanabilmek, yönetici yetkinliklerine sahip olabilmek, yabancı dil gibi özel yetkinlikler de yine bu pozisyon için tercih edilebilir adaylar olarak gösterilmektedir.

Kimler Satış Mühendisi Olabilir?

Elektrik Mühendisi, Elektronik Mühendisi, Makine Mühendisi, Metalürji Mühendisi gibi birçok mühendislik dalları satış yetkinliği ile başarılı şekilde birleştirilebildiyse satış mühendisi olarak rahatlıkla görevlendirilebilir. Burada önemli olan satış yetkinliğinin olması ve firmaların satış mühendisi pozisyonunda arayışının olması gerekmektedir.

Etiketler
Devamını Göster

Hande Belirgen

1978 Ankara doğumlu olan Hande Belirgen lise eğitimini Ankara’da tamamladıktan sonra, 2001 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Sırasıyla Commercial Union’da Finansal Danışman , Kariyer.Net’te Satış Takım Lideri olarak çalışmış, 2009 yılında insan kaynakları ve danışmanlık sektörüne geçiş yaparak Dünyanın önde gelen insan kaynakları seçme yerleştimr şirketlerinden olan Adecco Danışmanlık firmasında Şube Müdürü görevini yürütmüştür. Son olarak İnsan Kaynakları Çözüm Ortağı olarak farklı sektörlerde ki birçok firmanın işe alım süreçlerini yürütmektedir. Hande Belirgen ile iletişim sayfamız üzerinden sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey