IT ve TEKNOLOJİ

Sanayi 4.0’ın İşletmelere Sağlayacağı Faydalar

Sanayi 4.0’ın temelleri ilk olarak 2011 yılında Almanya tarafından atıldı ve yine Sanayi 4.0 için bu dönemler örnek gösterilebilir. 2013 yılına geldiğimizde de proje daha geniş kapsamlı olarak geliştirildi ve Almanya hükümeti 120 milyon avro civarında bir bütçeyi bu projeye özel olarak aktararak bir fon kurdu.  Konuyu daha iyi anlamak için devrimlere genel olarak bakmak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sanayi Devrimlerinin Geçmişine Genel Bakış

İlk sanayi devrimi 18. yüzyılda görülmüş olup ilk Sanayi Devrimi’nde buhar ve suyun gücünden faydalanılmıştır.

1870 yılında da ikinci sanayi devrimi yani elektrikle çalışan bir kitle üretim hattı kullanıldığı bir yapıya geçilmiştir.  Bu durum bizi ikinci sanayi devrimine kadar götürmüştür.

Üçüncü sanayi devrimi ise 1969 yılından itibaren yaşanmaya başladı. Üçüncü Sanayi Devriminde imalatın otomatikleştirilmesi yani otomasyon daha güçlü kullanılmaya başlanmıştı.

Bugüne geldiğimizde ise endüstri 4.0 ya da başka bir deyişle Sanayi 4.0 konuşulmaya başlandı. Sanayi 4.0 nedir? Sanayi 4.0 hayatımızda neleri değiştirecek bu yazımızda bundan bahsedeceğiz

Sanayi 4.0 Nedir?

Sanayi 4.0 ticari hayatın içinde olanlar tarafından yoğun olarak konuşulmakta. Bunun sebebi ise; üretim bandından ticari hayatın ve dolayısıyla da tüm insanların hayatını değiştirecek bir terim olarak hayatımıza girmiş olması. Aslında Sanayi 4.0’a birçok isim verildi. Endüstriyel internet, nesnelerin interneti,  birbiriyle konuşan cihazlar, birbirleriyle konuşan makineler. Hepsinin toplandığı yer aslında son Sanayi devriminin dijital ile birlikte hayata geçecek olması. Artık hayatımızda her şeyi dijital ve teknoloji ile entegre olacak ve bütün dijital uygulamalar birbiriyle konuşacak,  dolayısıyla üretim bantları otomasyon tekniği makineler hepsi de bu dijitalleşme den etkilenerek hayatımızın merkezine oturacaklar.

Üretim Sektörü İçin Sanayi 4.0

Son endüstriyel devrim ile birlikte fabrikalar tamamen teknolojik bir altyapı üzerine kurulacak, bunları akıllı ürünler, akıllı makineler, akıllı üretim bantları gibi (birçok isim verilebilir) Temel uygulama ise insanların yapmış olduğu hataların minimize etmek daha fazla üretim yapmak olarak özetlenebilir.

Fabrika’da üretim bandı da daha akıllı hale gelecek Örnek vermek gerekirse; bir müşteri siparişini verdiğinde otomatik olarak bu sipariş fabrikaya ulaşacak fabrikaya ihtiyacı kadar ürünü üretebilecek daha sonra bu ürünlerin lojistiğini yapılması da bu süreçlerin içerisinde ayrı ilerleyecek ve son noktada ürünlerin müşteriye teslimatı ile süreç son bulacak. Böylece son derece akıllı düzenli işleyen aynı zamanda sorunsuz bir üretim sistemi ortaya çıkmış olacak.

Üreticiler için Büyük Veri

Büyük veriler sayesinde fabrikalar, ürün ve hizmet üreten şirketler, işletmeler artık verilerden bir bilgi akışı sağlayacaklar. Daha sonra bu bilgi akışı ile birlikte ürünleri öğrenebilen ürünler olacak ve hizmetleri öğrenebilen hizmetler olacak. Daha sonra üretilen bu ürünlerle ilgili elde ettikleri bilgileri müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için kullanacaklar tüm bu süreçlerin sonunda elde edilen bilgi birikimi ile birlikte şirketler kendini daha fazla geliştirebilecekler ve 7/24 düzenli bir şekilde öğrenebilen şirketler işletmeler haline gelebilecekler. Dolayısıyla kendi yanlışlarını, eksikliklerini veriler sayesinde ortaya çıkartabilecekler ortaya çıkan eksikliklerin de giderilmesiyle daha kaliteli bir hizmet veya ürünlerini hedef kitlelerine sunabilecekler.

 

 

Devamını Göster

Cenap Coskun

Dijital Medya sektöründe 6 yıllık deneyimi ve Satış konusunda 9 yıllık deneyimi ile çalışmakta olan Cenap Coşkun Bilgi Üniversitesi Yüksek Lisans (MBA) mezunudur. Cenap Coşkun Kariyer.net, UZMANTV'de Reklam Satış Grup Müdürü ve Tasit.com’da Reklam Satış Direktörü görevini üstlenmiştir. Son olarak arabam.com'da Reklam Satış Müdürü Pozisyonunda çalışmaktadır. Cenap Coşkun hakkında detaylı bilgi için kişisel blog’unu inceleyebilirsiniz. www.cenapcoskun.com Cenap Coşkun ile iletişime geçmek isterseniz bilgi@kucukisletmeler.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey