POS CİHAZLARI

Sanal POS’da Sahtecilik İşlemleri İle Başa Çıkma Yolları

Özellikle İnternet dünyasında alışveriş işlemleri hızla artmakta tüketicinin alış veriş işlemlerinin internete kaymasıyla orantılı olarak aynı şekilde işletmeler de müşterilerine sanal pos uygulamaları gibi uygulamalarla çözümler sunmayı hedeflemektedirler. İnternet dünyasında alışveriş haciminin artmasıyla birlikte dolandırıcılık gibi kanun dışı işlemlerin de sayısı artmakta.

Dolayısıyla işletmeler bu tip dolandırıcılık işlemlerine karşılık dikkatli davranmalı sanal pos ile yapılan işlemlerde son derece titiz davranmalılar. Bu yazımızda da özellikle işletmelerin sanal poslarda yapılan işlemlerde dolandırıcılık işlemleriyle karşılaştıklarında neler yapması gerektiği ile ilgili bilgileri paylaşacağız.

Aynı zamanda Sanal POS başvurusu yapmak isteyen işletmeler ile ilgili olarak yazımızı inceleyebilirsiniz.

Dolandırıcılık ile Karşılaşılması Halinde Aşağıdaki İşlemler Yapılmalı

Sipariş teslimatı yapılmamalı, ürün kargoya teslim edilmiş ise malın kişiye teslim edilmemesi için kargo ile bağlantıya geçilmelidir.

Teslim edilen sahtecilik amaçlı siparişlerde sorumluluk uluslararası kart kuruluşlarının belirlemiş olduğu kurallar gereğince işyerine aittir.

İşyeri yetkilileri sahtecilik amaçlı sipariş veren kişi/kişiler hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmalıdır.
Sahteciliği konu işleme eğer onay verilmiş ise, onay alınan provizyon işlemi aynı gün içerisinde işyeri tarafından iptal edilmelidir.

İptal/İade işlemleri mutlaka sistem aracılığı ile işlem yapılan karta yapılmalı, müşterinin talebi nedeni ile farklı bir karta, isme ya da bir banka hesabına havale-eft olarak yapılmamalıdır.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey