MUHASEBE

Şahıs Şirketi Kurmak Neden Tercih Ediliyor?

Şahıs Şirketi kurma sebeplerimiz arasında; sahip olduğumuz küçük bir sermaye ya da orta sınıf bir esnaf olarak faaliyet göstermek olabileceği gibi, başkaları ile ortak olmadan, tek başımıza iş sahibi olma isteğimizde olabilir.

Amacımız ne olursa olsun, Şahıs Şirketi, bir gerçek kişi kuruluşudur.

Bu kuruluşta ismi geçen kişilere, geçmişte “cesur” denilirdi. Günümüzde ise “girişimci” olarak adlandırılmaktadır. Geçmişte “cesur” diye adlandırılmalarındaki temel felsefe, toplum olarak meslek seçerken garanticiliği ön planda tutmamızdan kaynaklanmaktadır. Gençliğimde, liseye gidilir ve lisede iken üniversite eğitimi seçimi yapılırdı. Bu seçim sırasında ise, en kolay iş bulunabilecek / en yüksek maaş alınabilecek meslek gruplarından, en havalı ismi olanlar seçilir ve o meslek eğitimini veren üniversitelere girilmeye çalışılırdı. İş garantisi önemli bir konu idi.

Şahıs Şirketi kuranlar az sayıda idi ve bunlarda aile mesleğini devam ettiren, belli bir sermayeye sahip olan kişilerdi. Bu sermayede zaten ya eş ya da anneye ait altınların satılması ile elde edilen sermaye idi.

Şahıs Şirketleri için İnternet Büyük Fırsat

Bir yerde maaş+sigorta+yol+yemek dörtlüsü ile işe girmek daha mantıklı görünür, kendi işini kurmaya sıcak bakılmaz, hatta olumsuz cümlelerle kendi işini kuranların motivasyonu yok edilmeye çalışılırdı. Çünkü, geçmişte kendi işini kurup büyük başarılar elde etmiş örnek insan sayısı azdı ya da bu kişiler fazla bilinmiyordu.

Bu düşünce, internet sayesinde çürüdü. Kendi işini kuran kişilerin bilinirliği, internet sayesinde arttı. İnternet sayesinde ( Bill Gates vs. ) çok büyük başarılar elde eden ve zengin olan insanların, gençler tarafından rol model alınması ile girişimcilik bir yaşam biçimi oldu. Girişimci denilen bu iş insanları, kendi ürettikleri mal ve hizmetleri satmak için, girişimlerde bulunmaya başladılar.

Girişimcililiğin Şahıs Şirketleri ile İlişkisi

Çok sayıda girişimci arasından da, azımsanmayacak kadar başarılı insan çıkması, girişimciliğin moda olmasına sebep olduğu gibi ; garanticiliğinde, artık meslek seçimi için gerekli olmadığını gösterdi.

Girişimciler için şirket kurmak kolay olmalı ki; bu da zaten Şahıs Şirketi kurmak ile mümkündür. Çünkü Şahıs Şirketinin kuruluşu için gerekli olan maliyet diğer şirket kuruluşlarından daha azdır. Prosedür daha az ve en önemlisi de, Girişimci kendi ismi nam ve hesabına çalışır. Tüm kazançları kendisinin olduğu gibi borçlarından da, o sorumludur.
Şahıs Şirketinin, girişimciler için cazip olmasının diğer bir nedeni de, kısa sürede kurulmasıdır. Girişimciler için, zaman önemlidir. Girişimciler , hemen şirket sahibi olup, hemen para kazanmak isterler ki, bu insan doğasından kaynaklanır. Ancak, bir girişimcinin kısa sürede çok para kazanması önemli değildir. Uzun sürede, sürekli ve artarak para kazanması, önemlidir.

Şahıs Şirketinin kuruluşu, iki gün içinde gerçekleşir. Vergi Dairesine verilecek belgeler ile kuruluş işlemleri yapılabilinir.

Bu belgeler;

  • Tapu Fotokopisi ya da Kira Kontratı
  • İmza Beyannamesi
  • Nüfus Cüzdan Süreti
  • İkametgah
  • Varsa Araç Alış Senedi ve Ruhsat
  • Mali Müşavir Vekaleti

Vergi mükellefi olan şahıs şirketi sahibi, aynı zamanda da 4B sigortalı da olmuş olacaktır

Düzenlenen İşe Giriş Belgesi ile birlikte bu saydığımız altı belge, Vergi Dairesine verilmek sureti ile Şahıs Şirketi kuruluşu gerçekleşmiş olur. Vergi mükellefi olan girişimci, aynı zamanda da 4B sigortalı da olmuş olacaktır.

Vergi Mükellefiyetinden söz etmişken; gelirin artışı ile gelir vergisi oranını da değiştiğini belirtmek isterim. Gelir vergisi dilimlerini ve bu dilimlere denk düşen gelir vergisi oranlarından da bir önceki yazımda bahsetmiştim. İlgilenenler, diğer yazılarımı okuyabilirler.

Son söz; girişimcilik cesaretle yoğrulmuş bir “iş yaşamı biçimidir”. İş değildir; yaşamın bütünüdür. Girişimlerinizin, yaşam sürelerinin çok uzun olması dileğiyle…

Diğer vergi konularındaki yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Dilek ÖZCANLI

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey