KOSGEB DESTEK TEŞVİK

Sağlık Turizmi ile İlgili Soru İşaretlerini Silecek 5 Kritik Bilgi

Türkiye’de sağlık hizmetlerinin kalitesinin artması sonucunda Sağlık Turizmi de aynı şekilde Türkiye’de son yıllarda gelişme kaydetmiştir. Bu bağlamda sağlık Turizminin belirli bir standarda ulaştırılması ve kontrol altına alınması için Sağlık Bakanlığına bağlı olarak Sağlık Turizmi Koordinasyon Kurulu Ankara Merkezli olarak kurulmuştur.  Bu yazımızda Sağlık Turizminin neler olduğu ve Sağlık Turizminde hangi sağlık dallarında ağırlık verildiğine dair bilgilere bu yazımızda ulaşabilirsiniz.

Sağlık Turizmi Tanımı

Sağlık turizmi; kısaca bireylerin hem koruyucu hem tedavi edici hem rehabilite edici hem de sağlığı geliştirici hizmetleri almak amacı ile yaşadıkları ülke dışında bir ülkeye ziyaretleridir. Sağlık turizmi, uluslararası sağlık amaçlı hareketlilik potansiyelini kullanarak sağlık kuruluşlarının büyümesine imkan veren bir sektördür.

Sağlık Turizminde Türkiye’nin Tercih Edilme Sebebi

Sağlık Turizminde Türkiye’nin tercih edilmesindeki en önemli sebeplerden bir tanesi de kaliteli sağlık hizmetini uygun fiyata alınmasıdır. Aynı zamanda Türkiye’nin jeopolitik konumu ve havayolunda merkezi konumda bulunması da sağlık turizminde tercih edilme nedenlerinden birisi olarak gösterilebilir.

Sağlık Turizminin Faydaları

Sağlık turizmindeki turistlerin hem tedavi hem de tatil amacı olduğu için beklentileri, aynı zamanda yarattığı katma değer de yüksektir. Sağlık turizmi döviz kazandırıcı önemli bir faaliyet olup, turizm potansiyeli bulunan bir ülke olarak Türkiye’nin diğer alternatif turizm türleri ile cazibesinin artırılması, yılın 12 ayında turizmin canlanmasını sağlayacaktır.

Sağlık Turizminde Öne Çıkan Konular

Sağlık turizmi; Termal Sağlık Turizmi, Medikal Turizm, Yaşlı Turizmi (3rd Age Tourism, 3. Yaş Turizmi), Engelli Turizmi kavramlarını barındırmaktadır.

Sağlık turizminde ön plana çıkan konular; Sağlık turizminde diş, göz, estetik, kalp-damar ve eklem protezleri, kısırlık tedavisi, tüp bebek, cerrahi girişimler gibi başlıklar ön plana çıkmaktadır.

Gelişmiş Ülke Yönetimlerinin Sağlık Turizmine Bakışı

Yurt dışındaki özellikle gelişmiş ülkelerdeki sağlık giderlerinin yüksek olması ve yaşlanan nüfus artışının da hızla gelişmesi sonucunda sağlık giderlerinin sistem üzerindeki baskısı ve maliyeti hızla artmaktadır. Mevcut maliyet artışı özellikle yüksek sigorta bedelleri ödeyen sigorta kuruluşlarını da zor durumda bırakmasından dolayı aynı zamanda sağlık sigortalarının da primleri artmış böylece insanlar da gelirlerinin önemli bir kısmını sağlık sigorta poliçelerine aktarmak durumunda kalmışlardır. Durum böyle olunca kaliteli ve teknolojik sağlık hizmeti veren ülkelerle anlaşma yoluna ülkeler gitmiş ve aynı hizmeti farklı ülkelerden daha uygun fiyata almanın yolları aranmış ve böylece sağlık turizmin de temelleri atılmış.

 

Kaynak: saturk.gov.tr

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey