KOBİ KREDİLERİ

Rotatif Kredi Tanımı ve Faiz Hesaplaması

  • Rotatif kredi Tanımı kısaca; belirli teminat karşılığında bankaların firmalara açtığı limitler çerçevesinde kullandıkları kredilere rotatif krediler denmektedir.
  • Rotatif krediler kısmen esnekliği olan kısa vadeli kredi türlerindendir. En başta bankanın ve krediyi kullananın anlaştığı rakam ve faiz oranlarında taraflara esneklik tanımaktadır. Taraflar vadesinden önce kredilerini kapatma yoluna gidebilirler. Bankaya kredinin vaktinden önce kapanması esnekliğini sağladığı gibi krediyi kullanana da vadesinden önce krediyi kapatma imkanı sağlamaktadır.
  • Aynı zamanda rotatif kredilere uygulanan faizlere dönem sonu faizli krediler de denmektedir.  Dönemler olarak belirtilen aylar ilk çeyrek olan Ocak-Mart dönemi (dönem faizi mart sonunda ödenir) ikinci çeyrek olan Mart-Haziran dönemi (dönem faizi haziran sonunda ödenir) üçüncü çeyrek olan Haziran-Eylül dönemi (dönem faizi eylül sonunda ödenir) dördüncü çeyrek olan Eylül-Aralık dönemi (dönem faizi aralık sonunda ödenir). Banka faiz dönemlerinde Rotatif faiz oranlarını değiştirebilme hakkında da sahiptir.
  • Rotatif Kredi Faizi Hesaplama Formülü bankaların rotatif kredi hesaplama tablosu ile hesaplanmaktadır. Bu açıdan bakıldığında en makul olanı bankaların kendilerine başvurular yaparak rotatif kredi hesaplama ile ilgili bilgi alınabilir
  • Bir de genelde bankalar rotatif kredi hesaplamalarında bazı hatalar yapabilmektedirler. Bu açıdan hesaplamalara dikkat etmekte fayda olacaktır.

rotatif-kredi-nedir

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey