Başarılı Kadın Girişimciler

Renkli Akvaryum Taşı Üretimi: Hatice Gülgün Akça

Girişimci kadınların hikayesine bu yazımızda Hatice Gülgün Akça ile devam ediyoruz. Hatice Hanım hediye almak için gittiği akvaryumcudan hayatını değiştirecek belki de farkında olmadan diğer kadınlara girişimci örneği olma örneğiyle çıkıyor.

Bu yazımızda Hatice Gülgün Akça’nın bir fikrin nasıl ortaya çıktığı aynı zamanda çıkan fikrin peşinden koşup ona inanıp ve inandığı fikirle birlikte nasıl stratejiler geliştirdiğine ve bunun sonucunda nasıl büyük bir girişime dönüştüğüne dair genel bilgileri alabileceğiniz yazımızı inceleyebilirsiniz.

Doğum Günü Hediyesi

Kimya mühendisi olan Hatice Gülgün Akça, girişimcilik hikayesine çalıştığı şirketin satılması sonucu işsiz kalmasıyla başlıyor. 2002 yılında işsiz kalan Akça, yeğenine doğum günü hediyesi almak için girdiği akvaryum satan dükkanda hayatını tamamıyla değiştirecek kararı alıyor ve yepyeni bir hayat yolunda emin adımlarla ilerlemeye başlıyor.

Hatice Gülgün Akça, girdiği akvaryum satan dükkanda, akvaryumun dibindeki doğal renkteki kum taneleri dikkatini çekiyor. Akvaryum içindeki kumlar eğer diğer renklerde olsaydı çocukların daha çok ilgisini çekmez miydi? Sorusunu ve cevabını düşünmeye başlayan Akça, düşüncesi sonucu renkli kumlar üretme kararı alıyor ve gereken hazırlıklara başlıyor.

Girişim Fikrinin Peşinden Gitmek

Akça, hayalindeki fikri gerçekleştirebilmek için öncelikle çeşitli malzeme ve ekipmanlara ihtiyaç duyuyor. İhtiyaç duyduğu malzeme ve ekipmanları çeşitli şirketlerden az miktarda temin eden Akça, evinin mutfağında çalışmalara başlıyor. Kumları boyamayı başaran Akça, ürünlerini ilk olarak akvaryum satan dükkanlara götürüyor ve düşük talep karşısında yeni Pazar arayışına girişiyor.

Olaylar bu şekilde gelişmeye devam ederken, Akça yaptığı araştırmalar sonucunda renk skalasında eksiklik yaşayan mermerit banko imalatçılarını fark ediyor. Bu alandaki açığı anlayan Akça, sektörün lider firmalarıyla görüşme kararı alıyor. Öncü firmalardan biriyle görüşen Akça, firmanın ürünlerini beğenmesi üzerine Akça’ya 8 bin ton sipariş vermesi üzerine kadın girişimci Hatice Gülgün Akça’nın hayatı değişmeye başlıyor.

Başarı Artık Hayatımızın İçinde

İlk büyük işini gerçekleştiren Akça, hedefleri büyüterek yurt dışı ile çalışmayı planlıyor ve bu fikir neticesinde Yunanistan, İngiltere, Kıbrıs gibi ülkelere ihracat yapmaya başlıyor. Kurduğu Doruk Kimya adlı şirketiyle büyük başarılara imza atan Akça; renkli boyalı taşlar, kumlar, renkli camlar, sedef ürünler, luminesans ürünler, parlatılmış ve işlenmiş bahçe taşları, akvaryum kumu ve taşları, sert jeller ve kandil yağlar ve daha pek çok ürünün üretimini gerçekleştirerek dekorasyon ve hediyelik eşya alanında büyük şirketlerden biri olmayı başarıyor.

‘Düşüş ne kadar sertse yeniden yükseğe çıkma olasılığı o kadar fazladır’ sözünde olduğu gibi Hatice Gülgün Akça da işsiz kalışının ardından çok daha başarılı bir hayata doğru sıçrıyor. Yenilikçi fikirleri ve cesur adımlarıyla başarıyı yakalayan Akça, Garanti Bankası tarafından 2007 yılında düzenlenen Kadın Girişimci yarışmasında ikincilik ödülüne layık görülüyor ve günümüzde hala girişimcilik ruhu taşıyan kadınlara cesaret kaynağı olmaya devam ediyor.

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey