YÖNETİM

Proses Odaklı Yönetim Hakkında

Akıllı telefonlarla birlikte  herkesin bir fotoğrafçı  ya da  gazeteci olmasının,  günümüz fotoğrafçılığını  ya da gazeteciliğini ne yönde etkilediğini düşünmek yönetim açısından çok anlamlıdır. Bir fotoğrafçı  ya da bir gazeteci  tüm diğerlerinden  farklı ne yaparlar da onlara fotoğrafçı ya da gazeteci deriz de diğerlerine demeyiz.

Fotoğrafçı ya da gazeteciyi diğerlerinden ayıran, onların kavramlarla uğraşmalarıdır artık; tıpkı yöneticilerin olduğu gibi.

Bundan kastettiğimiz şudur;

Bahçenizdeki ağaç tek bir unsurdur, bu ağacın solmaya başlaması tek bir olaydır. Bu tekil durum ve olayı herkes gözlemleyebilir. Ancak bunu gözlemlemek tüm ağaçlar hakkında konuşabilmenizi sağlamaz. Zira tüm ağaçları oluşturan tek tek durum ve olaylar tüm ağaçları tek başına temsil etmez.İşte ağaç kavramı dediğimiz şey tüm ağaçların içinde bulunduğu durum ve olayların bütünüdür.Bu bütün hakkında konuşabilene fotoğrafçı ya da gazeteci ya da yönetici diyoruz artık.

  1. Endüstri Devrimi bize tek tek ağaçların içinde bulunduğu sayısız durum ve olayı bilebilmemizi sağlarken , insanlara kalan bilginin tanımı ise bu sayısız durum ve olayın kavramsallaştırılması yani bu durum ve  olayların hepsinin eşzamanlı yarattıkları düzensizliğinin (düzen  ya da ahenk değil) bütünlüğü. Ve  bu bambaşka yetenekleri gerektiren bir gerçeklik, öyle bir gerçeklik ki şimdiye kadar tüm bildiklerimizi yeni baştan yazmamızı gerektirecek kadar bambaşka….

Bütün bunlardan sonra ;

  1. Yönetim tekilin yönetimi değildir, yönetim eyleminin kendisi bir kavramdır; yönetim eylemi içinde çok çeşitli unsur ve olayların ve bunların birbiriyle sürekli ve düzensiz ilişkilerinin yaşandığı bir soyutlamadır. (Soyut Yönetim diye adlandırıyorum)
  2. Bu şekil bir yönetimin kalbinde olan kavramlardan biriside proses odaklılıktır; tabiî ki proses kavramının yeni anlayışa uygun kaplamıyla.

Proses odaklı yönetim konumunuzun devam yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Devamını Göster

Caner Karadavut

Caner Karadavut Hacettepe Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde 2 yıl geçirdikten sonra 1996 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun olmuştur. Profesyonel hayata yine aynı yıl içinde İnşaat sektöründe Finans ve Bütçe- Planlama fonksiyonlarında görevler üstlenerek başlamıştır.2001 yılından itibaren Otomotiv sektöründe Finans –Kontrol –Maliyet ve Strateji Yönetim fonksiyonlarında uzmanlaşmış ve ilgili konularda Robert Bosch ve Yazaki firmalarında yöneticilik görevleri üstlenmiştir. 2009 tarihinden beride serbest danışman ve eğitmen olarak faaliyetlerine Bursa ve İstanbul’da devam etmekte birikimlerini çeşitli sektörden ve yelpazeden insanlarla paylaşmakta ve çoğaltmaktadır. Şu sıralar yoğun olarak geliştirmiş olduğu Labris Strateji Modeli ile Maliyet kavramına ve Maliyet Yönetimi uygulamalarına getirdiği yeni yaklaşımların pratik çerçevesini oluşturmak için çaba sarfetmektedir.” Caner Karadavut ile iletişim sayfamız üzerinden sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey