Başarılı Kadın Girişimciler

Propolis ve Arı Sütü Üretiminden Ödüllü Girişimciliğe: Aslı Elif Tanuğur

İlham veren ve örnek olan kadın girişimci yazı dizimize kaldığımız yerden tüm hızıyla devam ediyoruz. Bu yazımızda özellikle çocuğunun bağışıklık sistemini güçlendirmek üzere yola çıkmış aynı zamanda profesyonel hayatı da bir yandan götüren. Tüm zorlukların ardından Ümit Vadeden Kadın Girişimci ödülü sahibi Aslı Elif Tanuğur’u tanıtıyoruz.

1996 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun olan Aslı Elif Tanuğur, yine aynı üniversite, yani İstanbul Teknik Üniversite’sinde yüksek lisansını başarıyla tamamlayarak Yüksek Mühendis ünvanını kazandı.

Bağışıklık Sistemini Geliştirmek için Çıkılan Zorunlu Yolculuk

Eğitimi sırasında kendini geliştirmeye devam eden Aslı Elif Tanuğur, eğitiminin bitiminde ise uzun yıllar boyunca bal sektöründe yer alan bir şirkette Araştırma Geliştirme ve Kalite direktörü görevi yaptı. Başarılı bir iş hayatı sürdüren Tanuğur, iş hayatının yanı sıra başka dertler ve streslerle de baş etmek durumundaydı. Bunlardan biri ve en önemlisi de oğlunun bir kaç ayda bir sürekli ateşinin çıkıyor olmasıydı. Bundan dolayı doktor önerileriyle sürekli antibiyotik kullanımı sonucu küçük çocuğunun antibiyotiklere karşı alerjisi oluşmaya başladı.

Tanuğur, uzun süre araştırmalar sonucu bunun tek çaresinin doktorlarında onayı ile bağışıklığının arttırılması gerektiğini öğrendi. Bir yandan işlerine devam ederken, bir yandan oğlunun bağışıklığını güçlendirme ve bunu doğal yoldan yapma yollarını arıyordu. Bu süreçte ise propolis ve arı sütü ile tanıştı.

Sözleşmeli Arıcılık Modeli ile Propolis Üretimi

İlk olarak kendi oğlu için ürettiği bu ürünün mucize faydasına tanık olunca, arı ürünlerinin mucizevi faydalarını tüm insanlara ulaştırma amacını besleyerek büyüttü. Hemen arkasından çalışmalara başlayan Tanuğur, Türkiye’de henüz daha önce hiç yapılmamış bir şeyi yaptı ve “Sözleşmeli Arıcılık” modeli ile Propolis üretimine başladı. Bu yolda, Taylan Samancı  ve Profesör Doktor Dilek Boyacıoğlu ona eşlik etti.

2013 yılında KOSGEB destekli olarak başlayan propolis projesi, BEE’O markasını doğurdu.  Türkiye’nin ilk ve tek Tübitak ödüllü yerli propolis üretimini yapan Aslı Elif Tanuğur, iş ortakları ve desteklerle birlikte adeta dünyada bu sektörde büyük isimlere kafa tutmaya başladı.

Gelecek Vadeden Kadın Girişimci

Aslı Elif Tanuğur’un başarılarının ardı arkası kesilmezken, KAGİDER,  Garanti Bankası ve Ekonomist Dergisi tarafından Türkiye’nin Gelecek Vaat Eden Kadın Girişimcisi ödülüne layık görüldü.

Aslı Elif Tanuğur şu an kurmuş olduğu BEE’O şirketinin CEO ve Genel Müdürlüğünü yapmakta.

İş hayatının yanı sıra kişisel hayatında da bir çok sıkıntı yaşayan Tanuğur, yaşadığı sıkıntıları avantaja çevirerek yeni şeyler ortaya koydu, Türkiye’ye, insanlara ve dünyaya imzasını attı ve atmaya devam ediyor!

Diğer kadın girişimci örneklerimize ise buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey