KÜÇÜK İŞLETMELER & KOBİLER

Projesi Olana KOSGEB’den 1 Milyon TL Destek. Peki Şartlar Neler?

Son dönemde özellikle KOSGEB  Kobileri desteklemek amacıyla ardı ardına destek ve hibeler açıkladı. Son dönemde özellikle katma değerli ürünler üreten işletmelerin desteklenmesi amacıyla özel çalışmalar yapılmaktaydı Bu dönemde yapılan çalışmalarla ilgili destekler açıklanmaya başladı.

Hangi İş Dalı Destekten Faydalanabilecek?

Bu dönemde ise özellikle bir milyon tl lik destekten faydalanacak işletmeler açıklanmaya başlandı. Destekten Öncelikle ihracat ağırlıkla çalışan işletmeler döviz kazandırıcı faaliyette bulunan işletmeler öncelikli olarak faydalanabilecek. Sonrasında Hem ihracat ürünü olup hem de teknoloji seviyesi yüksek katma değerli ürün olarak belirtilen ürünler odaklı çalışan kobi’ler 1 milyon tl lik destek için proje çağrısı İlana çıktı.

İleri Teknoloji Ürünler Türkiye Ekonomisinin Gelişmesinde Önemli Rol Oynuyor

Tunceli KOSGEB İl Müdürü Kadir Yıldırım konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.  Yıldırım yaptığı açıklamada:  Katma değeri yüksek aynı zamanda ileri teknoloji ürünler Türkiye ekonomisinin ve dış ticaretinin şekillenmesinde önemli rol oynadığını belirtti.

Proje Çağrısına Başvuracak Kobi’lerde Aranan Şartlar Neler?

KOSGEB’in özellikle kobi’lerin ve girişimcilerin Rekabet güçlerini geliştirerek Katma değerli ürün ve hizmet sunabilecek  aşamaya gelmesinin öncelikli hedefleri olduğunu belirterek açıklamasına şu şekilde devam etti;

KOSGEB tarafından, bu anlayış doğrultusunda, imalat sanayisinde hedeflenen yapısal dönüşümün aktörü olacak KOBİ’lerin desteklenmesi için üretim ve ihracatta teknoloji seviyesi yüksek, katma değerli ürünlerin ve KOBİ’lerin payının artırılması’ konulu proje çağrısı hazırlanmıştır. Proje teklif çağrısının hedef kitlesi imalat sektöründeki KOBİ’lerdir. Proje sunacak işletmelerin KOSGEB veri tabanına kayıtlı ve aktif olmaları gerekmektedir. Bilanço usulünde defter tutmak kaydıyla; orta yüksek ve yüksek teknolojili sektörlerdeki KOBİ’lerin tümü başvuru yapabilecek, orta düşük ve düşük teknolojili sektörlerdeki KOBİ’lerde ise 2016 yılı net satış hasılatının en az 300 bin liralık ve yıllık ortalama çalışan sayısının en az 3 olması şartı aranacaktır. İşletmelerin proje bütçe tekliflerinin, 2016 yılı net satış hasılatını aşmaması gerekecektir. Proje çağrısı ile işletme başına 300 bin liraya kadar geri ödemesiz, 700 bin liraya kadar geri ödemeli olmak üzere toplam 1 milyon liraya kadar destek verilebilecektir.”

Projeyi Başvuru Tarihi Ne Zaman Sona Eriyor?

Yıldırım’ın yapmış olduğu açıklamaları da anlaşıldığı üzere özellikle proje çağrısına imalat sektöründeki kobi’lerin başvurması beklenmekte aynı zamanda proje çağrısı işletme başına 300 bin tl ye kadar geri ödemesiz olduğu dikkatleri çekmektedir. 700 bin liralık kısmı ise geri ödemeli olarak gerçekleşecektir.  Böylece imalat sektöründe faaliyette bulunan katma değerli ve teknolojik ürün üreten işletmelere ve kobi’lere bir milyon tl’lik proje çağrısı hayata geçirilmiş oldu. Projeye başvuru tarihi ise 23 Ekim itibariyle son bulacağını belirtmekte fayda var.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey