KOBI REKLAM PAZARLAMA

Programatik Native Reklam Nedir?

Önceki yazılarımızda video native reklamlar ve programatik reklamcılığın dünya ve Türkiye durumunu anlatmaya çalışmıştım. Bu yazımda da yine programatik reklamcılıkta yeni girilen bir dönem olan Native reklamcılık nedir nasıl çalışır gibi konulara değineceğiz.

Programatik reklamcılık bildiğimiz üzere bir çok reklamcılık uygulamalarının bira araya gelmesi ve bu bir araya gelmenin getirdiği avantajın yayınında belirlenmiş algoritma ile satın almayı sağlamaktaydı. Native reklamlar ise doğal reklamcılık uygulamaları içerisinde yer alan uygulamalar olarak son dönemde dikkatleri çekmekteydi.

Son dönemde ise native reklam ile programatik uygulamalar birleştirildi ve hem reklam satın alması yapan markalar tarafında hem de mecraların bu alanda uygulamaları kullanmasının da önü açılmış oldu. Bu noktada programatik reklamcılığın Türkiye’deki ve dünya ölçeğindeki lider şirketi olan Ad Exchange. Buna ek olarak App Nexus gibi bir çok firma da programatik native reklamcılığa kendilerini entegre ederek hem yayıncı tarafında hem de reklam veren tarafında bu ürününde kullanılmasını sağlamaya başladılar.

Programatik Native Reklamlar Nasıl Çalışır?

Çalışma sistemi esasen programatik reklam panelleri üzerinden gerçekleşiyor. Bu noktada hizmeti programatik reklam hizmeti aldığınız servis sağlayıcıları üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz. Servis sağlayıcılarına örnek vermek gerekirse AppNexus ve Ad Exchange şu anda bildiğim programatik native reklam vermeyi olanaklı hale getirmiş durumda yakında OpenX gibi diğer servis sağlayıcıların da ilgili sisteme geçeceğini düşünüyorum.

Sistem standant şekilde DSP kullanıcılarına sunulmakta. Burada sistem içerisinde hangi sitelerin sayfasında reklam verecekseniz o sayfanın formatına uygun olarak standart template üzerinden görseller, ilan metni ve açıklamalar aynı zamanda taslağın arka tarafının renklendirilmesi gibi özellikler sistem tarafından kullanıcıya sunulmakta. Sonrasında da ilgili sitenin native reklamcılığa açık olan kısmında bu alanın kullanılması mümkün olabilmekte.

Burada her site için ayrı ayrı format mı hazırlayacağız? Gibi bir soru aklınıza gelebilir. Burada da sistemler her site için kendini ölçeklendirebildiğinden bütün internet siteleri için kullanılabilecek arayüzü servis sağlayıcılar kullanıcılarına sunabilmektedir.

Programatik reklamcılığın doğası gereği sunduğu hedefleme seçeneği programatik native reklamcılıkta da kendini gösteriyor. Reklamın içeriğine veya hedef kitlenin durumuna göre site ve mecra hedeflemesi de gerçekleştirilebiliyor.

Devamını Göster

Cenap Coskun

Dijital Medya sektöründe 6 yıllık deneyimi ve Satış konusunda 9 yıllık deneyimi ile çalışmakta olan Cenap Coşkun Bilgi Üniversitesi Yüksek Lisans (MBA) mezunudur. Cenap Coşkun Kariyer.net, UZMANTV'de Reklam Satış Grup Müdürü ve Tasit.com’da Reklam Satış Direktörü görevini üstlenmiştir. Son olarak arabam.com'da Reklam Satış Müdürü Pozisyonunda çalışmaktadır. Cenap Coşkun hakkında detaylı bilgi için kişisel blog’unu inceleyebilirsiniz. www.cenapcoskun.com Cenap Coşkun ile iletişime geçmek isterseniz bilgi@kucukisletmeler.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey