POS CİHAZLARI

Pos Sigortası Nedir?

Önceki yazılarımızda Ortak Pos ve Yazarkasa POS’a geçiş zorunluluğu ile ilgili yazılarımıza değinmiştik. Bu yazımızda da kullanılan bir POS’un kullanımı esnasında oluşabilecek maddi riskleri güvence altına alacak sigortalardan olan Yazarkasa POS Sigortası ile ilgili yazımızı paylaşacağız.

Pos Sigortası yaptırabilmek için öncelikli olarak bir banka ile anlaşmalı ve resmi başvuruların yapılmış olması ve faturalı bir pos cihazına sahip olmak gerekmekte.

Pos Sigortası süreleri genellikle 1 yıldır

Yine genellikle deprem, kırılma, hırsızlık teminatı, taşınma ve yer değiştirme ile ilgili teminatlar kapsam içerisinde kullanılmaktadır.

Pos Sigortasında genel şartlar olarak makine kırılması sigortası genel şartları geçerli olmaktadır.

Sigorta kapsamında unutma ve kaybetme sigorta kapsamı dışında tutulmaktadır. Aynı zamanda illegal süreçler tespiti halinde sigorta kapsam dışarısında bırakılacaktır. Ör: Sahte çalıntı ihbarının yapılması

Poliçe kapsamındaki süreler, istisnalar, koşullar ve şartlarda öngörülen ve bunun üzerine yapılan anlaşma gereğince; Sigortacı, taşınabilir cihazın /makinenin riziko adresi dışında kullanılması sırasında meydana gelen hasar ve zararlar için Sigortalıya tazminat ödeyecektir.

Eğer sigortalı kalem araçtan çalınırsa, Aracın üst kısmının sert malzeme (çelik gibi) ile kapalı olması ve sigorta konusu cihazın aracın bagajında saklanması ve dışarıdan görülmemesi, Araç park edildikten sonra uygun “bir şekilde kilitlenmesi, Sigortalı kalemin saat 6:00 ve 22:00 arası çalındığının ispat edilebilmesi (Eğer araç kilitli bir garaj veya nöbetçisi bulunan bir park yerinde ise zaman sınırlaması uygulanmayacaktır) şartları dahilinde sigortacı tazminatı ödemekle sorumludur. Teminat yalnızca Türkiye sınırları dahilinde geçerlidir.

Pos cihazının deneme devresinden sonra normal çalışır halde iken veya aynı iş yerinde temizleme, revizyon veya değiştirme esnasında veya dururken ani ve beklenmedik her türlü sebepten dolayı meydana gelen maddi hasarların gerektirdiği tamirat ve ikame masraflarını teminat altına alır.

pos-sigortasi

Hırsızlık ve Hırsızlığa Teşebbüs

Yangın, Yıldırım, her nevi infilak ve bunlar sebebiyle yapılan söndürme, yıkma ve kurtarma ameliyeleri,

Fırtına, sel, seylap, yer kayması, toprak çökmesi gibi tabii afetler,

Su ve rutubet etkisi ve bunlardan doğan korozyon hasarları (dahili su kapsamda yer almak üzere)

Grev, Lokavt, Kargaşalık ve Halk hareketlerinin ve bunların gerektirdiği askeri ve inzibati hareketlerin sebep olduğu bütün ziya ve hasarlar.

Devamını Göster

Related Articles

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey