POS CİHAZLARI

POS Cihazlarında Temassız İşlem Kullanım Avantajları

Pos cihazları temassız kart kullanımı özelliği ile müşterilerine önemli avantajlar sağlamaktadır. Bu yazımızda da temassız kart kullanımı, temassız işlem ve temassız işlem nedir? Gibi sorulara cevap arayacağız. Önceki yazılarımızda da bankaların sağladığı yazarkasa pos cihaz kampanyaları ve ortak pos gibi konulara değinmiştik. İlgili yazılardan da detaylara ulaşabilirsiniz.

Temassız işlem yapabilmek için aşağıda logosunu gördüğünüz işaretin pos cihazında takılı olması gerekmektedir. Bu işaret bulunan pos cihazlarında temassız işlem kullanabilme imkanı bulunmaktadır. Aynı şekilde kullanılacak kredi kartının da temassız özelliğinin bulunması gerekmektedir. Temassız özelliği olmayan kartlar bu işlem dahilinde kullanılamayacaktır.

Temassız işlem genel kullanım limiti 50 TL’dir. 50 TL’ye kadar olan (bankalara göre limitler farklılık gösterebilir) işlemlerde temassız kart özelliğinden faydalanabilirsiniz. 50 TL üzerindeki işlemler için kart sahibinin yine kart şifresini girmesi gerekecektir.

Temassız pos cihazının en önemli faydalarından bir tanesi de müşterilerin küçük bedelli işlemlerde bozuk para sorunu yaşamamasıdır. Temassız işlemlerde bozuk para sorunu olmaması müşteriler açısından önemli kolaylık sağlamaktadır.

Temassız işlemlerde yaşanacak teknik aksaklıklarda ise yine pos cihazını temin ettiğiniz banka ile iletişime geçilmelidir. Bu tarz teknik hatalarda 3 iş günü içerisinde banka teknik servisi yönlendirmekle yükümlüdür.

Temassız POS işlemlerinde kart şifresi girilmemesi, imza zorunluluğu olmaması ve sıra bekleme derdi olmaması gibi faydalar müşteri tarafında memnuniyet yaratmaktadır.

Temassız POS işlemleri kullanımında işletme veya kullanıcı ekstra herhangi bir bedele katlanmamaktadır.

Temassız işlemlerde slip basma işlemleri tamamen tercihe bırakılmıştır. Tercih edilirse slip basılması veya basılmaması mümkündür. Ancak genel kullanım slip basılması yönündedir.

Bazı durumlarda temassız kart kullanımları onay vermeyebilir. Bu pos cihazının temassız uygulamasında hata olduğu anlamına gelebileceği gibi kart kullanıcısının temassız işlem limiti de bitmiş olabilir

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey