SİGORTA

Özel Sağlık Sigortalarında Psikolojik Tedavi Giderleri

Önceki yazılarımızda özel sağlık sigortalarındaki diş tedavi teminatlarına değinmiş sağlık sigortalarının hangi şartlarda bu teminatları karşıladığına dair bilgiler vermiştik. Aynı zamanda yine özel sağlık sigortalarındaki doğum teminatları da bilgi verdiğimiz diğer konulardan bir tanesiydi.

Bu yazımızda ise özel sağlık sigortalarında psikolojik tedavi teminatı psikolog giderleri psikolog danışmanlık hizmetleri psikoterapi gerektiren konulara sigorta şirketlerinin yaklaşımlarını anlatmaya çalışacağız.

Psikolojik Rahatsızlıklardan Dolayı Başvuru Sayısında Önemli Artış

2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre sağlık kuruluşlarına başvuran hasta sayısında yüzde 330’luk bir artış olduğu gözlemlenmekte. Biraz daha geriye gittiğimizde 2009 yılında psikolojik rahatsızlıklar sebebiyle sağlık kuruluşlarına başvuru yapan sayısı 3 milyon iken 2013 yılında başvuru sayısı 9 milyon dolaylarına çıkmıştır. Buradan iki çıkarım yapılabilir bunlardan bir tanesi ülkemizdeki insanların artan yoğun iş temposu ve stresi sebebiyle rahatsızlıklarda ciddi artışlar olmuş olabilir. Ya da insanlar daha fazla bilinçlenerek herkesin mutlaka bir psikoloğa görünmesi ve destek alması yani daha kaliteli yaşam sürmesi gerçeğinden yola çıkarak yaptıkları başvurular olarak görebiliriz.

SAĞLIK SİGORTASI TEKLİF ALIN 

Özel Sigortalardaki Psikolojik Tedavilerdeki Giderler

Bu noktadan bakıldığında özel sağlık sigortaları bir çok sağlık sorunlarını karşılaması ile bilinir ve kişiler sağlık sorunlarını tedavi ettirmek için özel hastanelere gidebilmek için özel sağlık sigortaları yaptırırlar. Sağlık sigortalarının karşıladığı teminatlar ise ciddi olarak sayılabilecek rahatsızlıkları karşılamakta özellikle diş, gözlük vb giderleri karşılamamaktadır.

Psikoloji ve psikolojiye bağlı olarak oluşabilecek her türlü gider özel sağlık sigortalarının özel ve genel şartlarında belirtilmektedir. Bazı sigorta şirketleri ise ek teminat ile ilgili giderleri teminat kapsamına alabilir. Ancak standart bir poliçede bu tip rahatsızlıklardan dolayı oluşan doktor muayenesi, tanı ve görüntüleme gibi giderler karşılanmamaktadır.

Genellikle Poliçede Geçen Tedavi Gideri

Emansiyel sendromlar (alzheimer hastalığı ve bunamalar), psikiyatrik, geriatrik hastalıklar ve psikoterapi gerektiren durumların tetkikleri, tedavileri ve komplikasyonları ile psikolog ve danışmanlık hizmetleri ile ilgili tüm giderler, psikiyatrik ilaçlar ve zeka testi vb. tetkikler, her ne nedenle yapılırsa yapılsın ses ve konuşma terapileri, genel istisnai durumlar arasında gösterilmektedir.

SAĞLIK SİGORTASI TEKLİF ALIN 

Devamını Göster

Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun Lise Eğitimini Anadolu Hisarı Ticaret Meslek Lisesinde Muhasebe bölümünde tamamlamıştır. Muhasebe eğitiminden sonra Uludağ Üniversitesi Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünden mezun olmuştur. Şu anda da Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi 4. sınıf öğrencisidir. Sağlık sigortaları uzmanlık alanı olmak üzere Tuğba Coşkun’un 10 yıllık sigorta deneyimi bulunmaktadır. Tuğba Coşkun aynı zamanda Yelken Sigorta Acenteliğinin ortaklarındandır.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey