IT ve TEKNOLOJİ

Otomotivin Geleceği Sürücüsüz Araçlar

4.5G’nin gelecekte bizi nasıl etkileyeceğini ve hayatımızı değiştireceğini öğrendiğimizden bu yana otomotiv sektörünün de geleceğinde neler olduğunu bilmek fayda sağlayacaktır.

Otomobiller hayatımızı önemli ölçüde etkileyen, hayat kalitemizi doğrudan etkileyen bir meta olarak görülebilir. Otomotiv teknolojilerinin geleceği çok parlak ve insanlığın konforu için geliştirmeler sürekli olarak devam edeceğe benziyor. Peki otomobil sektörünün geleceğinde bizi neler beklediğine dair yazımızı inceleyebilirsiniz.

Otomotivin Geleceğinde Bizi Neler Bekliyor?

Otomotiv sektörünün bundan sonraki hedefi birbirine bağlı araçlar, sürücüsüz araçlar ve elektrikli araçlar olarak hedeflerini belirlemiş durumda.

Aynı zamanda elektrikli araçlar, otomatik pilotlu araçlar, araçların birbirleri ile konuşması ve iletişimi aynı zamanda araçların akıllı şehirlerle konuşması, sürekli iletişimde olması ve iletişimi, park yönetimi olarak da özetlenebilecek teknolojiler Otomotiv sektörünün gelecekte varmak istediği noktalar olarak özetlenebilir.

Elektrikli Araçlar Neden Popüler Olacak?

Bu konunun en önemli sebeplerinden bir tanesi de çevrenin kirlenmesi ile alakalı olarak oluşan endişeler. Çevre her zaman insanoğlunun geleceği için önemli etkenlerden bir tanesidir. Dolayısıyla içinde yaşadığımız dünyayı korumak daha az karbon salınımı yapmak elektrikli araçlar sayesinde mümkün olabilecek. Bu açıdan bakıldığında elektrikli araçların gelecekte daha kritik bir önem düzeyine ulaşacağını söylemek mümkün olacaktır.

Otonom Sürüş ve Connected-Birbirine Bağlı Araçlar

Otonom sürüşün en önemli özelliklerinden bir tanesi de yani teknolojisini geliştirilmesi ya da yaygınlaştırılmasının istenmesinin sebeplerinden bir tanesi de özellikle gelişmiş ülkelerdeki yaşlılık seviyesinin artması Dolayısıyla yaşlıların bir noktadan bir noktaya daha kolay ulaşmasını sağlanması

Yeni otomotiv teknolojisinin gelişmesi, gelişmesinin istenmesinin sebeplerinden bir tanesi de trafik kazalarının insan hayatında negatif olarak önemli bir yer edinmiş olması. Yani artık trafik kazalarıyla çok fazla insan hayatını kaybeder hale geldi.  Dolayısıyla otonom teknolojiler ile sürücüsüz araçlar veya birbirleriyle konuşan araçlar sayesinde trafik kazalarının önüne geçilmesi hedeflenmekte. Bu sayede hayat kalitesi artacağı gibi aynı zamanda da istenmeyen olayların da önüne geçilmesi mümkün olabilecek.

Yine otomotiv teknolojilerini gelişmesine işlenmesindeki sebeplerden bir tanesi de artık insanlar daha fazla şehirlerde/metropollerde yaşamak istiyorlar daha fazla şehirde yaşanmasının sonucunda da şehirler kalabalıklaşıyor, trafik yoğunlaşıyor. Dolayısıyla da otonom sistemler birbirleriyle konuşan araçlar ile birlikte trafik gibi birçok sorunun da böylece önüne geçilmiş olması hedefleniyor.

Belirli bir plan doğrultusunda sıkışık trafikte arabanın kontrolünü şoförden alan sistemlere sahip araçları bugün Türkiye’de de almak mümkün. 2017 yılında ise yolda trafik çizgilerini takip ederek direksiyon sorumluluğunun dahi arabaya verecek teknoloji devreye girecek. Böyle bir teknoloji ise sahip olunsa dahi şoför yine de sorumlu olacak.

2018 yılında ise otoyollarda tamamiyle kontrolün arabaya verebileceği bir sistem devreye almayı planlanıyor.  2020 yılında sadece tanımlanmış otoyollarda tamamiyle sorumluluğun araca geçeceği bir teknolojiyi devrine tanık olacağız. 2025 yılında ise navigasyon sistemine bağlı olarak bulunduğunuz yerden gitmek istediğiniz yeri yazarak direksiyonu bile olmayan bir arabanın devreye gireceği teknolojiler hayatımızda önemli bir yere sahip olacaklar.

 

Devamını Göster

Cenap Coskun

Dijital Medya sektöründe 6 yıllık deneyimi ve Satış konusunda 9 yıllık deneyimi ile çalışmakta olan Cenap Coşkun Bilgi Üniversitesi Yüksek Lisans (MBA) mezunudur. Cenap Coşkun Kariyer.net, UZMANTV'de Reklam Satış Grup Müdürü ve Tasit.com’da Reklam Satış Direktörü görevini üstlenmiştir. Son olarak arabam.com'da Reklam Satış Müdürü Pozisyonunda çalışmaktadır. Cenap Coşkun hakkında detaylı bilgi için kişisel blog’unu inceleyebilirsiniz. www.cenapcoskun.com Cenap Coşkun ile iletişime geçmek isterseniz bilgi@kucukisletmeler.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey