POS CİHAZLARI

Ortak Pos Nasıl Çalışır?

Önceki Yazılarımızda Ortak Pos Avantajlarından bahsetmiştik. Bu yazımızda ise ortak pos cihazı arızaları, ortak pos cihazında kağıt bitmesi ve ortak pos cihazında anlaşmasız banka uygulamaları ile ortak pos’da yazılımsal hatalar ilgili bilgilendirme yazımızda ulaşabilirsiniz.

  • Ortak Pos müşteri kartının pos cihazına takılması ile birlikte pos cihazının kartı tanıyarak önceden banka ile yapılmış anlaşma çerçevesinde ilgili kampanyanın ilgili karta eklenmesi anlamına gelmektedir. Örneğin ortak posa taktığınız kart garanti bankası kartı ise onu tanıyacak ve banka ile yaptığınız anlaşma geçerli olacaktır. Ya da taktığınız kart İş Bankası kartıysa yine pos cihazı onu tanıyacak ve banka ile yapmış olduğunuz anlaşma çerçevesinde ilgili taksit veya kampanyaları tanıyabilecektir.
  • Diyelim ki anlaşma yapmadığınız veya ortak pos cihazına tanımlı olmayan bir banka kartı pos cihazına eklendi. Bu durumda Pos cihazı tanımlı banka üzerinden işlem yapacaktır. Yani anlaşmasız banka işlemleri daha önceden cihaza tanımlanmış şartlar gereği tanımlı banka şartları ne ise bunun üzerinden işlem yapacaktır.
  • Burada önemle vurgulanması gereken nokta ise; bir banka ile anlaşmalı olarak aldığınız pos cihazı olabilir ancak siz isterseniz başka bankayı tanımlı banka olarak o pos cihazına tanımlayabilirsiniz. Bu durumda pos cihazını bir bankadan bile almış olsanız bile anlaşmalı olduğunuz banka dışında tanımlı banka belirleyebilir. Posta anlaşmasız bir kart işlemi gerçekleştiğinde işlemlerin o banka üzerinden yapılmasını sağlayabilirsiniz.
  • Ortak Pos Cihazı üzerinde oluşan yazılımsal hatalar olması halinde yazılım sorunu yaşanan banka ile iletişime geçilmesi gerekecektir. Cihaz üzerinde teknik bir hata olması halinde ise pos cihazının alındığı banka ile iletişime geçilmesi gerekcektir. Yine pos cihazında kağıt bitmesi halinde ise banka farketmeksizin ortak pos üzerinde anlaşmalı bankalardan bir tanesi ile iletişime geçilebilir.

 

Devamını Göster

Cenap Coskun

Dijital Medya sektöründe 6 yıllık deneyimi ve Satış konusunda 9 yıllık deneyimi ile çalışmakta olan Cenap Coşkun Bilgi Üniversitesi Yüksek Lisans (MBA) mezunudur. Cenap Coşkun Kariyer.net, UZMANTV'de Reklam Satış Grup Müdürü ve Tasit.com’da Reklam Satış Direktörü görevini üstlenmiştir. Son olarak arabam.com'da Reklam Satış Müdürü Pozisyonunda çalışmaktadır. Cenap Coşkun hakkında detaylı bilgi için kişisel blog’unu inceleyebilirsiniz. www.cenapcoskun.com Cenap Coşkun ile iletişime geçmek isterseniz bilgi@kucukisletmeler.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey