Başarılı Kadın Girişimciler

Organik Tarımın Öncüsü Örnek Kadın Girişimci Zeynep Öztekin

Girişimci kadın hikayelerinde bu yazımızda özellikle organik tarımı başlatan bu uğurda köylüleri organik tarım konusunda eğiten bir göz odadan koca fabrikaya oradan da başta Avrupa olmak üzere dünyanın bir çok ülkesine organik ürünler ihraç eden Zeynep Öztekin’in macerasını bu yazımızda kaleme alıyoruz.

Yüzen Portakallar İlham Kaynağı Oluyor

‘Organik’ meyve sebzeyi, organik tarımı hayatımıza kazandıran Zeynep Öztekin, alanında gösterdiği başarıyla yalnızca Türkiye’de değil yurt dışı pazarında da kendine büyük bir yer edinmeyi başaran girişimci kadınlardan.

Zeynep Öztekin, ODTÜ’de Şehir ve Bölge Planlama bölümünden mezun olduktan sonra evlenerek Adana’ya yerleşiyor. Çukurova Üniversitesi’nde Peyzaj Mimarlığı bölümünde mastırına devam eden Öztekin, tarım konusunda çeşitli fikirler, planlar tasarlarken bir gün nehirde satılamamış portakalların yüzdüğünü görüyor. Bu görüntü onu iyice tetikliyor ve harekete geçme kararı almasına zemin hazırlıyor.

Pan Tarım’ın Temelleri Atılıyor

Taze meyve ve sebzelere talep artırmanın yollarını düşünen Öztekin, organik tarım fikrini bularak çiftçilere organik tarımın nasıl yapılacağını öğretmeye başlıyor. 2002 yılında Pan Tarım adlı şirketi kuran Öztekin, üretim sürecinde hiçbir kimyasal ve sentetik madde kullanılmamasına özen gösteriyor. Bu süreçte çevresindekilerin inanamamasına rağmen Öztekin koşturmaya devam ediyor ve 2004 yılında ürettiklerinin ‘organik’ etiketiyle pazara çıkmasına onay veriliyor.

Bir iş hanının tek göz odasında başlayan planlar 6 bin metrekarelik fabrikaya taşınıyor ve Öztekin azimle, yılmadan çalışmasının meyvelerini toplamaya başlıyor. Pan Tarım zamanla Türkiye sınırlarını da aşarak Avrupa’ya açılıyor ve İngiltere, Almanya, Hollanda, Belçika gibi ülkelere narenciye, üzüm, kavun, domates gibi organik ürünler ihraç ediliyor.

 

Artan taleple maddi desteğe ihtiyaç duyan Zeynep Öztekin, uzun arayışlar ve çeşitli reddedilişlerin ardından Garanti Bankası’ndan istediği desteği buluyor ve aldığı kredi yardımıyla işleri daha da büyüterek yıllık cirosunu katlayarak arttırıyor. 2008 yılı sonunda Garanti Bankası Zeynep Öztekin’e BM’de konuşma yapma davetinde bulunuyor. Zeynep Öztekin’in BM’de yaptığı konuşmayı dünyanın farklı yerlerinden gelen çok sayıda kadın ve delegeler izliyor… Öztekin, yalnızca bir konuşma yapmıyor aynı zamanda yeni umut tohumlarının farklı zihinlere ekilmesini sağlıyor.

Zeynep Öztekin, başta kimselerin inanmadığı, pek çok insana ütopik gelen bir başarıyı yakalıyor. Başarısının arkasında ise tükenmeyen azmi ve güçlü isteği yer alıyor. İstemek, hedeflemek ve vazgeçmeden çalışmak hayal edilen tüm kapıları ardına kadar açmayı sağlıyor. Öztekin, Türkiye’nin girişimci kadınlarından biri olarak adını altın harflerle girişimci kadınlar hanesine yazdırıyor. Tüm ‘yapamazsın’lara inat ‘yapacağım’ı kanıtlayan Öztekin, içinde bir hayal büyüten herkese umut oluyor.

 

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey