KOBI REKLAM PAZARLAMA

Neden AdBlocker Kullanmayalım?

Özellikle içerik üreterek gelirini reklam üzerinden sağlayan firmalar için reklam gelirleri ve bütçeleri önemli yere sahiptir. Ticari hayatını reklam ile devam ettiren siteler için artık hayatımızda AdBlocker girmiş oldu. AdBlocker bugün için çok hissetmesek de yazıda belirttiğim gibi gelecekte özellikle reklam geliri üzerinden ilerleyen firmalar için önemli sorunlar yaratacağa benzer.

Tabi konunun bir de reklam kirliliği, kullanıcıyı rahatsız etmesi veya kullanıcının/ziyaretçinin istemediği halde ilgili olmayan reklamın rahatsız edici şekilde kişilerin karşılarına çıkartılması durumu var. Bu da konunun negatif olan kısmı.

Bu yazımda özellikle konuya hem internet sitesi tarafından bakacak hem de site ziyaretçisi tarafından sonuçları değerlendireceğiz. Yine AdBlocker Kullanımının hangi aşamada olduğu ve gelecekte konunun nerelere gideceği gibi bilgiler de yazının içerisinde değinilecek konulardan.

Her iki uygulamanın da bir arada bir dengede tutulması şüphesiz ki önemli olarak değerlendirilmekte. Tam bu noktada da hayatımıza AdBlocker olarak nitelendirilen reklamları engelleyen uygulamalar da hayatımıza girdiğini söyleyebiliriz. AdBlocker reklamdan rahatsızlık duyan ve bu konuda hassasiyeti olanlar için önemli sayılabilecek çözümler de getirdi. Kullanıcı tarafında getirilen bu çözümler ve memnuniyetin mecra veya internet siteleri için aynı memnuniyeti sağlamadığını söyleyemeyiz.

AdBlock Nedir?

Öncelikle Adblock’u tanımlamaya çalışabiliriz. AdBlock için net bir tanım olmamakla birlikte. Bilgisayarınıza indirilen uygulama veya akıllı telefonunuza indirilen bir uygulama sayesinde gezinilen sitelerde kişiye çıkması muhtemel olan reklamların engellenmesi olarak da tanımlanabilir. Buradaki amaç ziyaretçinin gezdiği sitelerde uygulamanın da çalışmasıyla birlikte kişinin reklamların çıkmaması olarak da tanımlanabilir.

AdBloker Kullanımı Hangi Aşamada?

IAB’nin yaptığı araştırmaya göre özellikle Y kuşağı olarak belirtilen 18-30 yaş kullanımında AdBlocker kullanımının yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Aynı şekilde ilgili grafiğe göre yaş ilerledikçe kullanım oranının düşük olması da ayrıca dikkat çekici olan diğer veriler.

Yine grafikte dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi de bugün gençler olarak ifade edilen Y kuşağı grubunun gelecekte (hatta şu anda da) karar verici, muhtemel alıcı ve önemli müşteriler olacağını düşünürsek AdBlocker özellikle gelirini reklamdan sağlayan mecralar için (Google, içerik sağlayıcı siteler, haber siteleri vb) gelir kaybına sebebiyet vereceğe benzer. Bazı verilere göre ortalamada mecraların %20-%30 oranında AdBlocker’dan dolayı zararları olduğu ortaya çıkmakta.

AdBlocking Kullanımının Yaş Grubuna Göre Dağılımı
AdBlocking Kullanımının Yaş Grubuna Göre Dağılımı

İnternet Siteleri için AdBlocker

Özellikle gelirlerinin önemli kısmını reklamdan sağlayan içerik ve haber siteleri gibi siteler bu duruma dünyada AdBlocker yüklü bilgisayarları sitelerine girmemelerini sağlayıcı uygulamaları hayata geçirdiler. Bunun Türkiye’deki öncülerini ise Sözcü gazetesi olarak örneklendirilebilir. Yine dünyadaki örnekleri ise Yahoo olarak gösterilebilir.

sozcu_adblock

 

 

yahoo_adblockYukarıdaki uyarıları da incelediğimizde mecralar artık kullanıcıyı bilinçlendirme konusunda daha net önemler alma yoluna gitmektedirler. Bu noktada siteler reklam gösterimlerini, boyutlarını tekrar gözden geçirmeli. Aynı şekilde reklam veren de tasarımlarını yaparken kullanıcıyı rahatsız etmeyen tasarımlar yapılması faydalı olacaktır.

Bir de site ziyaretçisine yani potansiyel kullanıcı, müşteri adına ne dersek diyelim kullanıcının da bilinçlenmesi önemli. Sonuçta ilgili sitelerin tek gelir kalemi reklamlar ilgili reklamlar kullanılamazsa veya reklamların gösterimi yapılamazsa doğal olarak mecranın hayatını sürdürmesi mümkün olamayacaktır. Mecra/internet sitesi hayatını sürdüremezse de kullanıcı bilgi alamayacak veya internetin faydalarından yararlanamayacaktır. Bu noktada hem mecraya hem de reklam verene önemli görevler düşmektedir.

Devamını Göster

Cenap Coskun

Dijital Medya sektöründe 6 yıllık deneyimi ve Satış konusunda 9 yıllık deneyimi ile çalışmakta olan Cenap Coşkun Bilgi Üniversitesi Yüksek Lisans (MBA) mezunudur. Cenap Coşkun Kariyer.net, UZMANTV'de Reklam Satış Grup Müdürü ve Tasit.com’da Reklam Satış Direktörü görevini üstlenmiştir. Son olarak arabam.com'da Reklam Satış Müdürü Pozisyonunda çalışmaktadır. Cenap Coşkun hakkında detaylı bilgi için kişisel blog’unu inceleyebilirsiniz. www.cenapcoskun.com Cenap Coşkun ile iletişime geçmek isterseniz bilgi@kucukisletmeler.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey