KOBI REKLAM PAZARLAMA

Native Reklamcılıkta Başarıyı Yakalamak Üzerine

Uzun süredir hayatımızda yer alan ve markalar tarafından kullanıcının da ilgisini çekmesiyle birlikte ve veriminin de yüksek yani reklamın geri dönüşünün de yüksek olması sebebiyle yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Hatta son dönemde Native reklamlarının programatik reklamlara da entegre edilmesi de gündeme geldi. Ayrıca Native reklamcılık örneklerinin neler olduğunu merak ederseniz yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Native Reklamcılık Tanımı

Native reklamcılık ilgili birçok tanım olmakla birlikte sponsorlu içerik olarak da özetlenebilir. Yine Mecranın yapısı ve reklam verenin bakış açısına göre İçerik Pazarlama veya doğrudan yönlendirme olarak da tanımlanabilir.

Native Reklamcılık Özellikleri Nedir?

  • Native reklamcılıkta özellikle dikkati çeken konulardan bir tanesi de ilgili reklamın sitenin bir parçası olarak görülmesi yani sitenin genel mantığı ve yapısıyla ilgili reklamın içeriğinin bir biriyle örtüşmesi gerekir.
  • Native reklamın kullanıcı tarafından reklam olduğunun kolayca anlaşılmamalıdır. Yani sitenin bir parçası gibi olmalıdır.
  • Native reklamların kullanıcı rahatsız etmemesi gerekir.
  • Native reklamlar farkındalık yaratmalıdır.

Native Reklamcılıkta Başarı Nasıl Sağlanır?

Native reklamcılıkta amaç site ziyaretçisini rahatsız etmeden reklam yapmak olduğundan site ile içeriğin uygun olduğu yerler doğru alanlar olarak kabul edilebilir.

Yine içerik sitelerinde özellikle “yüreğinizi ferahlatmak için 7 neden” başlığıyla bir soğuk çay içeriği hazırlanabilir. Bu başlıkta içeriğin yayınlanma dönemi özellikle yaz aylarında yapılırsa hem dönemsel olarak insanların serinlemek istedikleri bir dönem olması ve yine içerikte kişilere sıcak yaz aylarında ferahlatıcı önerilerde bulunulması ve bu öneriyi de araya serpiştirilen reklam sloganları eklendiğinde faydalı ve verimli reklam örnekleri sağlanabilir.

Daha önce bahsettiğim gibi içerikle sitenin birbirine uygunluğu da önem arz etmektedir. Örneğin kadın ağırlıklı ziyaretçisi olan bir sitede hafif ticari araç içeriğine entegre edilmiş bir native reklamın başarılı olmasını beklememeliyiz. Burada yapılması gereken kadın ağırlıklı bir sitede daha çok kadınların ilgisini çekecek reklamların yapılması fayda sağlayacaktır.

Yine Native Reklamcılıkta özellikle site içerisinde de hedefleme gerçekleştirilebilir. Örneğin araba sitesinin ticari araçları ile ilgili bilgi verirken veya ticari araçlar ile ilgili bir arama gerçekleştirirken site içerisinde ticari araçlar ile ilgili native reklam içeriği göstermek reklamcılığın başarısını arttıracaktır. Bu noktadan bakıldığında otomobil ile ilgili sitede otomobil ile ilgili native reklamlar gösterilebilir ancak ticari araç kategorisinde ticari araç ile ilgili bir native reklamcılık otomobil sitesinin genelinde gösterilen native reklamcılığa göre daha yüksek performans sağlayacaktır.

Yine son dönemde programatik reklamcılık teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte display reklamlarla birlikte native reklamcılığın da programatik reklamlara entegrasyonunun sağlanması ile birlikte reklam performanslarının da arttığı gözlemlenmekte ve native reklamcılıkta bir sonraki aşamanın da bu yönde gelişeceği ve ilerleyeceği de ortaya çıkmış oldu.

Devamını Göster

Cenap Coskun

Dijital Medya sektöründe 6 yıllık deneyimi ve Satış konusunda 9 yıllık deneyimi ile çalışmakta olan Cenap Coşkun Bilgi Üniversitesi Yüksek Lisans (MBA) mezunudur. Cenap Coşkun Kariyer.net, UZMANTV'de Reklam Satış Grup Müdürü ve Tasit.com’da Reklam Satış Direktörü görevini üstlenmiştir. Son olarak arabam.com'da Reklam Satış Müdürü Pozisyonunda çalışmaktadır. Cenap Coşkun hakkında detaylı bilgi için kişisel blog’unu inceleyebilirsiniz. www.cenapcoskun.com Cenap Coşkun ile iletişime geçmek isterseniz bilgi@kucukisletmeler.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey