IT ve TEKNOLOJİYATIRIM REHBERİ

Nasıl Bitcoin Alıp Satabillirim?

Önceki yazılarımızda Bitcoin konusunda genel bilgilendirmelere değinmiştik. Bu açıdan bakıldığında Bitcoin dünyada büyük yatırımcıların ilgisini çekmiş  ve bir yatırım aracına dönüşmüştür . Tek bir merkeze bağlı olmadığı için devletler nezninde bir borsası olmayan, fakat çoğu ülkede oluşturulmuş platformları mevcut bir yatırım aracıdır . Bu platformlarada bitcoin borsası diyebiliriz .

Sistem Üyelik Esasına Dayanmaktadır

Bitcoin alım satımını gerçekleştirebileceğiniz bir çok şirket mevcut. Üyelik esasına dayanan bu şirketler üzerinden belli komisyonlar karşılığında işlem gerçekleştirebiliyorsunuz . Türkiye’de de Türk lirası üzerinden işlem yapabileceğiniz platformlar mevcut . Hızlı ve daha güvenilir olması için işlemlerinizi Türkiye’deki platformlardan da yapsanız , tavsiyem dolar üzerinden işlem yapmanız . Bunun için bankanızda döviz hesabı açmanız yeterli .

Güvenilir Platformları Tercih Edin

Bitcoin işlemlerini gerçekleştirirken güvenilir platformları tercih etmelisiniz . Güvenilirlik burada nasıl anlaşılır ? İşini doğru ve temiz yapan bir şirket mutlaka sizden kimlik bilgilerinizi isteyecektir . Kimlik bilgilerinizi istemeyen bir şirkete kesinlikle güvenmeyiniz . Bu tarz şirketler genellikle dolandırıcı oluyor ve paranızın üstüne bir soğuk su içmeniz yüksek olasılık .

Seçmiş olduğunuz borsa platformuna önce internet sitesi üzerinden üyelik oluşturuyorsunuz . Üyelik işleminiz bittikten ve onaylandıktan sonra kimlik bilgilerinizi sisteme yüklemeniz gerekiyor . Bu adımları başarıyla bitirdikten sonra artık işlem yapabilirsiniz .

Bu tarz platformlar arasında çok az farklar mevcuttur . Komisyon oranları çok düşük seviyededir ve platformlar arası farklılık gösterir .Bu platformlarda bitcoin alıp satabilir , bitcoin’i başka kripto paralara dönüştürebilirsiniz . Banka havalesi dışında yurtdışındaki platformların bazıları kredi kartı ile işlem yapmanıza olanak tanıyor . Türkiye’de pay-pal kullanılmadığı için bu seçeneğide elemek zorunda kalıyorsunuz . Bitcoin alım satım gerçekleştirmek için çeşitli hizmetleri kullanan kişilerin fikirlerinide değerlendirebilirsiniz.

Bu deneyimleri forumlar üzerinden inceleyebilirsiniz . İngilizce biliyorsanız bu araştırmayı İngilizce dili ile hizmet veren forumlar üzerinden yaparsanız daha sağlıklı bilgilere ulaşabilirsiniz. Yurtdışında bu işe daha akılcı ve profesyonel bakıyorlar. Bu yüzden Türkiye’de ki profilden biraz farklı . Gerçekten takip edip fikir alabileceğiniz forumlar mevcut . Hızlı bir şekilde değişim olmasada  zaman zaman değişiklikler oluyor . Bu değişiklikleride takip etmek önemli . Bitcoin işlemlerinde , yaptığınız işlemi geri alamıyorsunuz . Bu yüzden çok dikkatli ve bilgili olmanız gerekiyor

Türkiyede’de Güvenilir Firmalar Bulunmakta

İyi bir araştırmayla kendinize uygun şirketi bulup işlemlere başlayabilirsiniz . Türkiye’den veya yurtdışı firmalarında işlem yapmak sizin tercihinize kalmış . Türkiyede de güveneceğiniz ve işlem yapabileceğiniz firmalar var . Burada isim verip yönlendirmememin nedeni araştırıp daha fazla bilgi sahibi olup ve kendi kararınızı kendiniz vermeniz . Her hangi bir yönlendirme bu tarz işlemlerde doğru değildir . Neticesinde burada bir risk yatırımı söz konusu ve karar tamamen yatırımcının olması gerekiyor . Risk alacak kişi kararı verecek kişi olmalıdır .

Etiketler
Devamını Göster

Aykut Yıldız

Yaklaşık 8 yıldır dijital reklamcılık sektöründe çalıştıktan sonra 2017 yılında kendi şirketimi kurdum . Kurucusu olduğum şirkette aynı zamanda a'dan z'ye dijital reklamcılık ve iş geliştirme alanında şirketlere danışmanlık vermekteyim . Bir önceki şirketimde kuruluşundan bu yana bulunduğum için projeyi hayata geçirme , iş geliştirme ve süreç yönetme konusundaki deneyimlerimi yeni kurulmuş veya kurulacak şirketlere danışmanlık vererek bilgi aktarımı sağlıyorum .

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey