BAŞARI HİKAYELERİ

Müzik Endüstrisinin Başlatan Fonograf’ın İcadı

Bu yazımızda özellikle insanları mutlu eden istediğinde hüzünlendiren istediğinde eğlendiren müzik  sanayisinin başlangıcı olarak tanımlanan fonografın yine ünlü mucit Edison’un nasıl ürettiği bu süreçte yaşadığı hikayeleri aynı zamanda asistanları ile yaşadığı özel durumları yazımızda paylaşacağız.

Memno Park Büyücüsü Edison

Hayranlık uyandıran zekâsıyla Memno Park Büyücüsü olarak da anılan mucit kendi adına aldığı 1093 patentle gelmiş geçmiş en üretken mucit olan Thomas Alva Edison. Aynı zamanda ampulü buluşuyla dünyanın en ünlü mucitlerinden. Edison’un 1879’da icat ettiği ampul sayısız buluşundan biri. Bir başka icadı  fonografsa yirminci yüzyılın en büyük eğlence sektörlerinden biri olan müzik endüstrisini şekillendirecekti.

Patent İsmi: Konuşan Makine

Edison 1877 yılındaki icadına ince kalay levhadan bir silindirin üzerine iğne bir ile oyarak sesi kaydeden ikinci bir iğneyle de kaydedileni çalabilen fonograf ya da konuşan makine açıklamasıyla patenti aldı. Fonograf Emile Berliner in yassı plaklı gramofonu icat etmesiyle demode oldu ama yine de Edison müziğin kaydedilip çalınması üzerine kurulu koskoca bir sanayinin temelini attı.

“Kiruzi Bunu Yap”

Patent belgesindeki  kullanım alanları arasında ilk sırada müziğin değil diktenin olduğunu da belirtmekte fayda var. Thomas Edison fonografı akıl ettiğinde bunun kurşun kalemle çizimini yapmış ve asistanlarından John Kiruzi’ye şu notu bırakmıştı. “Kiruzi  bunu yap”  Edison.  Kiruzi’nin prototipinde kaydedilip çalınan ilk sese Edison’un Merry’nin  küçük bir kuzusu var diye söylediği çocuk şarkısıydı.

Dünyanın Konuşan İlk Oyuncak Bebeği

Edison bu buluşunu dan 3 yıl sonra da dünyanın konuşan ilk oyuncak bebeğini  üretti. Bebek insan sesiyle anne baba diyordu. Edison’un icatları bir son değil başlangıç olarak insanlık hayatımın gidişatını değiştirmeye devam edecekti bugüne baktığımızda ise Thomas Alva Edison’un  ürettiği ve ortaya çıkarttı icatlar hayatımızı değiştirmeye devam ediyor.

Fonografın İcadıyla İlgili Çizgi Film:

http://www.dailymotion.com/video/xc7575

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey