İNSAN KAYNAKLARI

Muhasebede Pozisyonlar ve Ünvanlar

Muhasebe pozisyonları şirketler için para ile ilfade edilen işlemlerin raporlanması, analiz edilmesi ve bu raporlama ve analizlerden kaynaklı şirket geleceği için kararlar alınabilmesi açısından kritik öneme sahip departmanlar olarak görülmektedir. Bu açıdan da kobiler, küçük işletmeler ve şirketler için önemli pozisyonlar olduğunu belirtmekte fayda var. Yine muhasebecilerin neler yaptığı ve muhasebe tanımı ile ilgili olarak bilgilendirici yazımıza ulaşabilirsiniz.

Muhasebe pozisyonlarına verilen tecrübeye, eğitime göre ünvanlar değişkenlik göstermektedir. Muhasebeci pozisyonları ise genelde aşağıdaki gibidir.

Muhasebe Stajyeri

Genelde ticaret lisesi son sınıf öğrencileri veya üniversite son sınıf öğrencileri (bazı durumlarda üniversitenin her sınıfı için geçerli olabilir), yine yeni mezun tecrübesiz çalışanlar belli bir tecrübeye kadar Muhasebe stajyeri olarak istihdam edilebilirler.

Ön Muhasebe

Daha çok basit muhasebesel işlemleri yapan çalışanlar olarak adlandırılabilirler. Ön muhasebe pozisyonları daha küçük şirketler, kobiler, mikro kobiler geçerli olmaktadır. Bazı durumlarda kurumsal şirketlerde de istihdamlar yapılmaktadır.  Yine ön muhasebe ağırlıklı çalışanlarda muhasebe büroları etkin rol üstlenir. Yine çalışan tecrübesi 1-4 yıl arasında olması beklenmektedir.

Muhasebe Uzmanı

Bu poziyon daha çok muhasebe elemanı, muhasebe memuru, muhasebe görevlisi pozisyonlarıyla benzerlik göstermektedir. Yine şirketlerden şirketlere değişiklik göstermekle birlikte 0-3 yıl arasında tecrübeye sahip çalışanlar olarak değerlendirilebilir.

Muhasebe Sorumlusu

Muhasebe departmanlarında tecrübeli çalışanlar olarak değerlendirilebilir. Bazı durumlarda muhasebe uzmanı pozisyonlarıyla da örtüşmektedir. Genelde 2-4 yıl tecrübeli pozisyonlar olarak değerlendirilir. Muhasebe programlarını da ileri düzeyde kullanmayı bilen, alanında uzmanlaşan çalışanlar olarak da görülebilir.

muhasebede-pozisyonlar-unvanlar

Muhasebe Şefi-Muhasebe Müdür Yardımcısı

Muhasebesel yönetimde değerlendirilen bir pozisyondur genelde 4-8 yıl arasında tecrübeli çalışanlar olarak değerlendirilebilir. Muhasebe müdür yardımcısı pozisyonuyla da çoğu şirkette örtüşmektedir. Muhasebe programlarında ileri düzeyde hakim çalışanlar olarak düşünülebilir.

Muhasebe Müdürü

Muhasebesel yönetimin başındaki pozisyon olarak belirtilebilir. 5-10 yıl arasındaki tecrübeye sahiptirler. Ekip koordinasyonu, yönetim raporlaması konusunda ileri düzeyde tecrübeleri bulunmaktadır. Bazı Muhasebe müdürleri için SMMM belgesine de sahip olabilmektedirler. Aşağı yukarı tüm muhasebe programlarını bilidiği varsayılmaktadır.

Etiketler
Devamını Göster

Hande Belirgen

1978 Ankara doğumlu olan Hande Belirgen lise eğitimini Ankara’da tamamladıktan sonra, 2001 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Sırasıyla Commercial Union’da Finansal Danışman , Kariyer.Net’te Satış Takım Lideri olarak çalışmış, 2009 yılında insan kaynakları ve danışmanlık sektörüne geçiş yaparak Dünyanın önde gelen insan kaynakları seçme yerleştimr şirketlerinden olan Adecco Danışmanlık firmasında Şube Müdürü görevini yürütmüştür. Son olarak İnsan Kaynakları Çözüm Ortağı olarak farklı sektörlerde ki birçok firmanın işe alım süreçlerini yürütmektedir. Hande Belirgen ile iletişim sayfamız üzerinden sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey